PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. poważne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. zmiana linii żuchwy, idą poważne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się dbać o to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

Jak najlepiej uzupełnić ubytek?

  1. Protezy: wady i zalety

Dzisiejsza stomatologia jest na wysokim poziomie rozwoju. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i jakości wykonania. Do niewątpliwych zalet protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i niewielki wydatek w porównaniu z implantami. Jeśli chcesz zdecydować się na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać systematycznie raz na pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Ceny nie są jednakowe. Cena zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalną szczoteczkę, czy klej mocujący. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy warto inwestować w implanty?

Czym są implanty zębowe? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Największą zaletą implantów jest nie tylko mała inwazyjność zabiegu, ale przede wszystkim ich trwałość. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Ma to istotny wpływ na akceptowanie ciała obcego, jakim jest implant przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Które implanty wybrać?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybór materiałów ma duże odzwierciedlenie w cenie. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Plusy i minusy protez i implantów.

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy tradycyjne wciąż cieszą się dużym powodzeniem właśnie ze względu na niższą cenę. Ich utrzymanie niestety wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i idealnie imitują utracone zęby.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Protetyka Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok