Prawo jazdy to współcześnie dokument obligatoryjny. Ułatwia nam znalezienie pracy (bardzo duża liczba rekruterów twierdzi, że w trakcie rekrutacji bierze pod lupę czy dany aplikant posiada prawo jazdy) i powiększa naszą własną wygodę. Mamy okazję zobaczyć, ze co raz większa liczba młodych osób (w wieku nastoletnim) zapisuje się na szkolenie na prawo jazdy kat B, pomimo, że modernizowane przepisy zdecydowanie utrudniają zaliczenie egzaminu w WORD.

Mając do dyspozycji własny samochód mamy okazję się przemieszczać bez dodatkowego problemu. Ale istnieje jeszcze jeden kluczowy plus posiadania prawa jazdy – szansa otrzymania dobrze płatnej i ciekawej pracy. Już z kategorią B nasze perspektywy na rynku pracy się podwyższają. Posiadając znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) mamy okazję zyskać pracę w przewozie międzynarodowym. Płaca na tej pozycji, dla młodych kierowców, jest przynajmniej dwukrotnie większa niż minimalne krajowe wynagrodzenie. Kierowcy samochodów ciężarowych z rocznym doświadczeniem mogą oczekiwać na zarobki przekraczające 2 minimalne pensje. Identycznie prezentuje się sytuacja osób, które posiadają zdolności do przewozu osób – ukończony kurs na kategorię D.

Dziś przedstawimy Tobie po kolei, najważniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o specjalistycznych kursach mających na celu doskonalenie techniki jazdy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego przewodnika zapiszesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy na samochody osobowe – kurs dla każdego

Szkolenie na prawo jazdy kat. B to najpopularniejsze i równocześnie najszybsze szkolenie, w jakim mogą brać udział osoby pełnoletnie o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych zaświadczeniem lekarskim. Kurs złożony jest z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach z teorii kandydaci pozyskują wiedzę o budowie samochodu osobowego i o normach ruchu drogowego. Każdy uczestnik kursu powinien także przejść ćwiczenia związane z pierwszą pomocą. Żeby przejść do zajęć praktycznych (jazdy samochodem) kursant musi zdać wewnętrzny test kompetencji. Lekcje praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik szkolenia jest w stanie podejść do egzaminu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na kategorię B prowadzone są przez szkoły jazdy praktycznie w każdej gminie. Cena szkolenia to najczęściej 1300 złotych.

Prawo jazdy na samochody ciężarowe

Bardzo duża liczba moich kolegów opowiada, przyznaje iż zawsze zamierzało zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Są także kobiety, które marzą o pracy w tym zawodzie. Kierowca pojazdu ciężarowego to praca pełna, ryzyka, lecz również ciekawych doświadczeń. Jeżeli nie boisz się długich tras i nocy w niewielkiej kabinie, to za pewne zaspokoisz się w tym zawodzie. Na starcie jednak musisz ukończyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeżeli marzy Ci się prowadzenie samochodu ciężarowego z przyczepą (popularnie nazywanego TIR-em) dodatkowo musisz skończyć jeszcze kurs na kat. E. Plan szkolenia prezentuje się niezwykle analogicznie jak szkolenie na kat. B z tą subtelną rozbieżnością, że na zajęciach z praktyki prowadzisz samochód który waży grubo ponad 4 tony. Uzyskanie dokumentu stwierdzającego zdolności również dopuszczalne jest po zdaniu egzaminu w WORD. Jednak to jeszcze nie koniec. Osoby marzące o pracy w samochodzie ciężarowym muszą ukończyć jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje kwalifikacje kierowcy zawodowego. W rzeczywistości jest to kolejny dodatkowy kurs za który trzeba uiścić opłatę. No ale należy spełnić wszystkie wymagania.

Szkolenia z bezpiecznej jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których zamiarem jest podniesienie wyobraźni osób kierujących samochodami, realizowane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Oferowane są zarówno świeżo upieczonym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których kluczowe jest trwałe podnoszenie kompetencji w podróżach służbowych. Te specjalistyczne kursy poruszają takie kwestie jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Realizowane ćwiczenia takie jak jazda na torze poślizgowym, jazda na zakręcie, czy nagłe hamowanie mają kształtować prawidłowe postawy na drodze i pobudzać wyobraźnię kierowców co do nieprzewidywalnych zdarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy bezpiecznej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć większą pewność na drodze.

Szkoły jazdy dostarczają nam co raz więcej kursów, podczas których mamy możliwość ulepszyć lub sprawdzić swoje kwalifikacje w ruchu drogowym. Jedno jest pewne – warto uzbierać trochę oszczędności i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym prościej. Znakomitym okresem na podjęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest końcówka szkoły średniej, kiedy nie planujesz jeszcze kariery i nie jesteś do niczego zobowiązany. Wielu rodziców zapisuje swoich nastolatków na kursy w ramach prezentu na osiemnastkę. To z pewnością najbardziej atrakcyjna inwestycja w dojrzałe życie.

Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przejdź teraz na stronę www klikając tutaj: prawo jazdy torun

Strona używa cookies
Ok