WordPress oferuje sporo funkcji jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych, ich budowania i prowadzenia. Dzięki opcjom WordPressa powstają strony, jakie można łatwo rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja strony internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem niezwykle przydatnym do optymalizacji stron internetowych jest stworzony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie przede wszystkim ocenia czas, którego potrzebuje przeglądarka, aby w pełni załadować stronę . Na podstawie danych Google ocenia witrynę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niewielka ocena punktowa może wpłynąć na jej zaniżenie. To co najważniejsze w tym narzędziu, to pełna analiza analiza danych, jakie oddziałują na taki albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy potrzebują zmian. Między innymi należy pomniejszać rozmiary obrazów, usuwać elementy blokujące renderowanie, wyrzucać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Działa w podobny sposób do Page Speed Insight, jednak jest znacznie bardziej funkcjonalne, z uwagi na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność strony. Ocenia stronę z uwagi na jej działanie. Analizuje m.in. czas wyświetlenia strony, odnajduje nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do poprawy, aby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale ważne jest dopasowanie do użytkownika. Analizowane są między innymi teksty alternatywne, zrozumiałość języka lub poprawna struktura.

Następny parametr – best practices – ocenia opcje strony internetowej z myślą o użytkownikach. Dla przykładu określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, sprawy techniczne jak dostosowane rozmiary pokazywanych obrazów albo dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę też pod względem SEO. Ocenia na przykład zastosowanie opisów meta czy atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie sprawdzać, czy strona posiada funkcję aplikacji dostępnej offline i czy poprawnie działa w formie uproszczonej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszelkie niedoskonałości, jakie należy poprawić dla jak najlepszej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najistotniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia strony oraz sposób pokazania jej na komórkach. Test My Site produkuje ścisły raport wskazujący co trzeba naprawić. Między innymi zwraca uwagę na zasoby utrudniające renderowanie, efektywność JavaScript, a także sugeruje wyłączenie nieużywanych narzędzi. Test My Site pokazuje też ulepszenia, jakie pomogą dostosować witrynę do potrzeb użytkownika, np. uruchomienie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje też usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa rejestracja, logowanie oraz płatności. Google gwarantuje obszerny zakres narzędzi zwracających uwagę na najważniejsze usprawnienia dodatnio oddziałujące na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki optymalizacji stron na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie można wykorzystać też przygotowane w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa otrzymuje się dostęp do bezpłatnych i płatnych wtyczek, jakie posiadają sporo funkcjonalnych dodatków, poprawiających strony internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie dodawanie usprawnień, jakie wpływają na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki usuwane są zbędne znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest też optymalizacja obrazów i czcionek. Ponadto wtyczka Autoptimize przenosi skrypty do stopki, w ten sposób skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka sprawdza wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. słów kluczowych, opisów alt, meta danych albo parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest zmiana tych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje dobrze przygotowane elementy i te, jakie trzeba zmienić w treści, aby uzyskać jak najlepsze efekty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania strony. Za pomocą tworzonych reguł usprawnia wydajność strony co sprawia, że wyświetla się ona znacznie szybciej. Zarządza budowaniem pamięci podręcznej (cache), jej czyszczeniem i na kompresję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy następnych razach wyświetla ją bez obciążania serwerów.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok