księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z wytężonym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz skomplikowanymi przeliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Bez wątpienia ten opis pasuje bardziej do sceny z filmu, niżeli do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, odręcznie wcale nie przygotowuje żadnych formularzy oraz bynajmniej nie zarabia skromnie (najczęściej jako główna księgowa w dużej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym resortem w każdej placówce, chociażby wówczas, gdy jest realizowana na odległość i tym samym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej kluczowych powinności zalicza się: przygotowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, interpretowanie danych, notowanie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań przede wszystkim dla wielorakich instytucji, np. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma szansę razem ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Niewątpliwie najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która nadzoruje transfer środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, steruje podwykonawcami i ma pod opieką rozrost swojego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję również utworzyć własną działalność gospodarczą, więc prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Odbiorców. Tutaj jednakże nieodzowna jest aprobata Ministra Finansów – trzeba udowodnić zdobytą wiedzę w zawodzie i zdać egzamin (po skończeniu odpowiednich studiów). Aby zdobyć pracę jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Prowadzenie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Należy bezwarunkowo opanować wybrane regulaminy, równocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie mieć zatem rozległą wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W owym przypadku nieuchronne jest skończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach mogą się trochę od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tu o posiadanie tytułu magistra, ale o wystarczającą wiedzę. A takiej w sumie nie ma możliwości zdobyć na innych profilach. Potem księgowa musi zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, powinna mieć też umiejętności „wrodzone”, przykładowo drobiazgowość oraz solidność w pełnieniu jakichkolwiek zadań. Pojedynczy defekt w wyliczeniach czasami może mieć zgubne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w jakich mamy do czynienia ze sporym obiegiem kapitału), ale też mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Klientowi usługi z działu sporządzania księgi zysków oraz wydatków (KPIR), sporządzania pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania rozliczeń z US, a także wykonywania podsumowań, m. in. dla ZUS. Dobrze jest pamiętać, że zobowiązaniem osoby pracującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy i doskonalenie predyspozycji. Mówiąc inaczej, skończenie dobrej szkoły jest dopiero podstawą do wykonywania niniejszego fachu, zaś praktyczne umiejętności tym, czym możemy zjednać sporą liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie niesłychanie popularna stała się „rachunkowość online” albo usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Odbiorcy w ogóle nie muszą wyruszać z mieszkania lub firmy, żeby ich potrzeby zostały pozytywnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i pobiera wszystkie papiery na potrzeby wyliczeń. Niekiedy może również zostać w firmie, którą obsługuje i tam na miejscu uporządkować dokumenty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest optymalnym wyjściem dla księgowych, które od wielu lat realizują się w tym fachu oraz w sumie nie zamierzają obecnie podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednakże z wieloma wymogami, np. dużymi wydatkami budżetowymi. Koszt utworzenia indywidualnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy zwykle od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W centrum metropolii wypożyczenie lokalu będzie sporo droższe aniżeli na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę druków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie korzystnym wyjściem, zwłaszcza, jeśli zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Do uruchomienia biura księgowego pożądane są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie można rzucać Kontrahentom przypadkowym odpłatności, np. takich, które znajdziemy w taryfikatorach różnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany wieloma rzeczami: rangą firmy, lokalizacją biura oraz poziomem obsługi. Wykonywanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Każdorazowo dokonuje się podziału na liczbę papierów.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik tutaj – Księgowość

Strona używa cookies
Ok