Bóle kręgów to jedna spośród najpopularniejszych przypadłości. Są one uciążliwe u młodych ludzi, jak i starszych. Ból może być spowodowany urazem, niewłaściwym trybem życia, ale również chorobami. W przypadku gdy ból pleców wraca lub pojawił w wyniku pewnych powikłań (np. wypadku), pod żadnym pozorem nie wolno tego lekceważyć. Ponieważ ból może być spowodowany jakimiś nieprawidłowościami w ciele, należy jak najszybciej odnaleźć przyczynę takiego stanu, zwłaszcza że odwlekanie może mieć znaczny wpływ na jego pogorszenie.

Fizjoterapia w leczeniu kręgosłupa?

Ciągłe oraz odnawiające się bóle pleców są oceniane jako schorzenia. W ich wypadku ból jest odczuwalny w okolicach karku i w okolicy krzyża. Najczęściej powodem chorób jest nieprawidłowe uprawianie ćwiczeń sportowych bądź czynności związanych z domowymi obowiązkami. I tak schorzenia kręgosłupa są spowodowane przemęczeniem. Powodem bólów pleców są oprócz tego bóle strukturalne, inaczej dolegliwości będące efektem naruszenia tkanek, przykładowo zerwanie więzadła, obciążenie mięśni pleców, uszkodzenie kręgów bądź reakcja zapalna. Dolegliwości kręgosłupa może też być efektem innej choroby kości, takiej jak np. osteoporoza.

Schorzenia pleców, czyli przykładowo problemy związane z krążkiem międzykręgowym, można łagodzić różnymi metodami. Niestety duży odsetek osób nie myśli o tym poważnie i zamiast omówić tę sprawę z ekspertem, wybierają lekarstwa. Te w rzeczywistości nie są najkorzystniejszym sposobem, bo nie wykluczają one źródła bólu, a tylko przynoszą tymczasowe ukojenie.

By pozbyć się problemów związanych z schorzeniami pleców, racjonalnie jest skonsultować możliwości leczenia kręgosłupa z dobrym fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta jest osobą, która zajmuje się fizjoterapią.

Fizjoterapeuta – mistrz rehabilitacji

Fizjoterapia to nazwa określająca ogół form leczenia opierających się na stymulacji ciała z wykorzystaniem bodźców fizycznych, m. in. poprzez rehabilitację. Fizjoterapia korzysta zarówno z technik naturalnych (medyczne kąpiele, ćwiczenia gimnastyczne), jak i z profesjonalnych sprzętów (na przykład światło lasera).

Pomimo że fizjoterapia i rehabilitacja mają wiele ze sobą wspólnego, to nie znaczą one tego samego. W przypadku fizjoterapii chodzi o rehabilitacje ruchową, której celem jest wspomóc metody leczenia bólu narządów odpowiedzialnych za ruch.

Czym jeszcze zajmuje się fizjoterapeuta?

Nie jest tajemnicą, że podstawą podjęcia sprawnego leczenia to odpowiednie określenie przyczyn dolegliwości. Dobry fizjoterapeuta potrafi znaleźć przyczynę bólu a następnie wdrożyć skuteczną technikę, która korzystnie wpłynie na jakość zdrowia i nastrój pacjenta.

Jednak fizjoterapeuta może ulżyć w cierpieniu nie tylko w wypadku, kiedy potrzebne jest leczenie kręgosłupa. Tak w ogóle to fizjoterapeuta przeprowadza różnorodnego rodzaju metody fizjoterapeutyczne, dobiera najkorzystniejsze ćwiczenia ruchowe i masaże lecznicze, które wykorzystywane są podczas rehabilitacji, kuracji czy po prostu jako działania zapobiegawcze.

Na skutek posiadanej wiedzy i praktyce, fizjoterapeuta jest w stanie poprawić wydajność fizyczną pacjentów, a także cofnąć pewne przemiany w organizmie, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. W przypadku zapobiegania chorobom fizjoterapeuta jest w stanie prawidłowo zidentyfikować uciążliwe stany a także wcześniej zacząć im zapobiegać.

Dobry fizjoterapeuta umie także zmotywować pacjenta, co jest bardzo istotne i wpływa na efektywność leczenia. Dzięki temu pacjenci są gotowi, żeby zastosować się do poleceń fizjoterapeuty oraz konsekwentnych ćwiczeń gimnastycznych, również w przypadku, kiedy są one bolesne.

A trzeba pamiętać, że efektywność rehabilitacji zależy nie wyłącznie od kompetencji fizjoterapeuty, ale również od wysiłku, jaki inwestuje w to chory. Bez wzajemnej kooperacji, leczenie może okazać się nieskuteczne. Ale fizjoterapeuta to osoba, która jest nastawiona na kontakt z pacjentem i wspomaga w każdym momencie rehabilitacji.

Dobry fizjoterapeuta to dobra motywacja

Dolegliwości kręgosłupa a zwłaszcza ból krzyża, to dolegliwość charakterystyczna dla ludzi które mają siedzący system pracy czy wykonujących pracę fizyczną. Nieprawidłowa postawa w trakcie pracy, płynąca z złego wyboru krzesła czy parogodzinne dźwiganie wielkich materiałów, mogą doprowadzić do powstawania urazów, w tym także urazu krążków międzykręgowych.

Zatem należałoby co pewien czas skonsultować się z fizjoterapeutą, który na podstawie badań i po zadaniu kilku pytań oszacuje stan naszego zdrowia.

Fizjoterapia i rehabilitacja w Toruniu

Nie warto spłycać problemu bólu pleców. Więc jeśli szukasz więcej informacji na temat technik leczenia kręgosłupa lub chcesz znaleźć się u dobrego fizjoterapeuty na terenie kujawsko-pomorskiego, zajrzyj tutaj: rehabilitacja Toruń.

Strona używa cookies
Ok