Czym są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz większego bólu. Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy obcasy, które mocno eksploatują i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest wtedy nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa część stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność genetyczna- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o wygodne obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku obcasy. Nie poleca się też kupowania obuwia wąskich, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do specjalisty, który dobierze dla ciebie skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna oferuje przeróżne metody leczenia i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból spowodowany przez deformacje. Często nasączone są leczniczymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze poduszki żelowe, które umieszczają stopę w zdrowej pozycji, minimalizują nacisk i wstrzymują rozwój deformacji. Dedykowane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

W przypadku gdy leczenie profilaktyczne nie daje efektów lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Aktualnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Postaraj się zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz problem z wagą, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Strona używa cookies
Ok