projektowanie ogrodów Bydgoszcz

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sztuka, dlatego najlepiej powierzyć to profesjonaliście, który posiada już doświadczenie, rozległą wiedzę na ten temat i zmysł artystyczny. Jeśli chcesz, żeby Twój ogród stał się przede wszystkim ładny, a też bezpieczny oraz przydatny, musisz mieć na uwadze, że projektowanie ogrodów nie polega jedynie na finezyjnym zorganizowaniu placu dla krzewów oraz rabatek. To również inne rzeczy, które zwięźle przedstawimy w tym poradniku. Także szczerze nakłaniamy do zaznajomienia się z tym artykułem w zakresie projektowania ogrodów.

Twoje potrzeby są ważne przy projektowaniu ogrodów

Nim profesjonalista zacznie wykonywać projekt ogródka, na początku omówi z Tobą, jaką funkcję powinien pełnić Twój ogród. Czy na przykład ma być to przestrzeń wypoczynkowa, np. z miejscem na grill i placem pod stół albo może przestrzeń praktyczna, gdzie będziesz uprawiać owoce i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki plan będzie przygotowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Kwestii, o których należy myśleć podczas tworzenia wzoru ogrodu, jest rzeczywiście wiele. Jedną z nich jest przestrzeń, którą posiadasz. Profesjonalny plan ogrodu może optycznie zwiększyć powierzchnię lub pokazać funkcjonalność terenu w takiej formie, aby był on dla domowników jak najbardziej wygodny.

Co może znaleźć się w takim schemacie? Plan ogrodu prócz roślin bierze pod uwagę wiele alternatyw, w tym także elementy dekoracyjne, czyli drogi brukowe, wodospady, pergole, czy figurki kamienne. Pomijając oczywiście pewne utrudnienia (metraż czy miejsce) projektowanie ogrodów pozwala stworzyć taki ogród, który stanie się nie tylko powodem do uśmiechu ale będzie również miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować rozmaite style w architekturze ogrodów. Za ich sprawą przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród harmonijny (ogród geometryczny) – odznaczający się wielkim uporządkowaniem, bardzo często znajdują się w nim rzeźby, ostrzyżone krzaki i kompozycje kwiatowe. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród nieregularny – wyróżnia go wygląd naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie były sadzone przez człowieka. Taki ogród najczęściej wzbogaca się głazami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie powyższe cechy.

Inaczej będą również planowane ogrody, które mają powstać w określonym otoczeniu. Bierzemy tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje otoczenia (stąd także określenia tych ogrodów): ogród w mieście, ogród podmiejski i ogród wiejski. Różnią się one przede wszystkim wielkością, przeważnie jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten obecny na wsi. Dlatego odmiennie powinno się podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do większego, gdyż nie każdy styl będzie tu stosowny. Oczywiście ekspert powie Tobie, który wygląd ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do otoczenia i rzeźby przestrzeni lub zaproponuje Ci absolutnie inne, oryginalne podejście.

O tym nie możesz zapomnieć w trakcie projektowania ogrodów

Warto jest zawsze pamiętać, że nasza koncepcja nieczęsto może być w pełni zrealizowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które mają fundamentalny wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie świetnie czuły. Rośliny rosnące w naturze tylko w danych obszarach (np. rośliny tropikalne, rośliny nadmorskie itd.) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie wyłącznie ze względu na klimat, a także na pasożyty.

W trakcie ogrodów trzeba jeszcze ocenić sprawę tego, w jakim stopniu chcesz poświęcać mu czas, więc ile godzin planujesz przeznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Jeśli nie masz cierpliwości do tego bądź po prostu nie masz chęci, projektant dopasuje zieleń w taki sposób, by by odpowiadały one wymaganiom, czyli były to przykładowo rośliny niewymagające (zwykle są to iglaki, przykładowo sosny, jodły.

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Przed tym, jak schemat ogrodu będzie Ci pokazany, ogrodnicy powinni wpierw sprawdzić, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Polecany architekt krajobrazu wykona:

    • badania powierzchni pod kątem cech gruntu,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • ocenę położenia terenu (nachylenie i tak dalej).

Po wyznaczeniu Twoich wymagań, sprawdzeniu możliwości i zbadaniu gruntu, ekspert może nareszcie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po określeniu wszystkich elementów, projektant wykona dla nas model ogrodu, więc przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Niezmiernie często są to modele w formie realistycznej grafiki 3D, która rozjaśni nie tylko projekt ogrodu, ale dodatkowo jego barwę z uwzględnieniem środowiska.

Sprawdzona firma projektująca ogrody

To tyle, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Więc jeśli zależy Ci na pomysłowości, fachowej pomocy i wspaniałym ogrodzie, koniecznie przetestuj możliwości, które proponuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na pewno się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok