Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Gdy ruszasz przed swój dom zawsze oglądasz brzydką, beznadziejną i zniechęcającą przestrzeń? Twoi bliscy niechętnie zachodzą do Ciebie w słonecznych miesiącach? Nadeszła pora, by to zmienić! Jeśli posiadasz przed własnym domkiem niezużytą połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to koniecznie ktoś, kto posiada idealne wyczucie stylu oraz kwalifikacje w wykonywaniu takich rzeczy. Na wielu stronach internetowych masz możliwość znaleźć multum kuszących projektów na ładny oraz zachwycający skwer, np. po australijsku, z zagospodarowaniem skrzynek wykonanych z drewna albo palet. Jeżeli więc pragniesz, żeby powierzchnia dokoła Twojego domu nabrała charakteru oraz zatrzymywała zazdrosny wzrok kolegów, czym prędzej zorientuj się w problemie projektowania ogrodów.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Wykreowanie oryginalnego oraz efektownego ogrodu składa się z kilku obowiązkowych etapów. Na starcie musi zostać utworzony plan spożytkowania terenu. Chodzi tu w pierwszej kolejności o obrazkowe jego zaprezentowanie, które zawiera granice terenu, zaznaczenia informacyjne bądź obszary wód. Po czym tworzy się dokumentację zdjęciową miejsca, w którym ma powstać ogród oraz obszarów przy nim się znajdujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza tworzy na niniejszej podstawie osobny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne oraz ogólny kosztorys.

Które składowe powinny być zauważalne w planie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, która zostanie zastosowana w zieleńcu z wyszczególnieniem dokładnych gatunków i odcieniem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, więc wszelkie meble ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Źródła wody
 • Schemat skupień oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Rodzaje oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Inne komponenty, które będzie można dostrzec na zarysie skweru
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród standardowy czy nowatorski?

Do dzisiaj najbardziej prestiżowe to skwery chińskie, holenderskie, oraz zen. Każdy z nich prezentuje zupełnie niezależną wizję i styl. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na naturalność i niezależność, francuskie – na stałe, geometryczne wzory i ścieżki przechodzące przez środek zieleńca, zaś japońskie – mają odtwarzać naturę, a nie ją niszczyć. Obecnie konstruuje się je z nastawieniem na życzenia konsumenta, mianowicie to jakie on posiada pomysły na zagospodarowanie swojej przydomowej działki.

Wzorcowe wersje ogrodów

 • Ogrody modernistyczne – posiadające, np. strefę do spokoju oraz uprawiania sportu
 • Ogrody familijne – zaadaptowane zarówno do wymogów rodziców, jak i dzieci. Skonstruowane z zawarciem miejsc na relaks, grę czy spożywanie posiłków
 • Ogrody naturalne – takie, w jakich można poczuć bliskość przyrody (m in. schować się w półcieniu drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nakierowane przeważnie na ergonomię i mające wygodną przestrzeń spokoju
 • Ostatnimi czasy szczególnie rozpowszechnione stały się też ogrody skandynawskie, glamour, eklektyczne czy art deco.

Ciekawe oświetlenie ogrodowe – jakie zamontować?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu masz możliwość upajać się nie tylko w czasie dnia, ale także po zmroku. Wystarczy, że zaopatrzymy go w prawidłowe światło. Dobrym konceptem są mobilne lampy, które można ustawić w dowolnym miejscu. Wszelakie dróżki, schody, oczka wodne – więc najbardziej uczęszczane rewiry – powinny posiadać stałe podświetlenie, m in. kompaktowe. Płaszczyznę odpoczynku można wyposażyć w pojedynczą zdecydowaną lampę z plafonierami. Jeśli w sąsiedztwie w ogóle nie ma żadnych gniazd prądu, możesz z dobrym skutkiem stosować lampy solarne. W ciągu dnia zbiorą one energię pobieraną ze słońca, zaś wieczorem będzie można cieszyć się nietuzinkowymi wynikami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest przymocowanie tzw. czujników zmroku, które będą włączały oświetlenie w konkretnym momencie lub lamp-automatów z receptorem ruchu (zapalające się dopiero wtedy, kiedy w sąsiedztwie pojawi się człowiek albo zwierzę).

Konkludując:

W trakcie opracowywania skwerów niezwykle ważne jest dopasowanie wszystkich elementów, chociażby tych najbłahszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest bowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, altana, obszar wodny, wszelkie dróżki, światło oraz osłona muszą ze sobą współgrać. Jeśli nie potrafisz przenieść własnych planów na rzeczywistość, skorzystaj z usług projektanta ogrodów. Zapewne w tym, czego Ty niestety nie możesz do końca doprecyzować, on łatwo się odnajdzie oraz zasugeruje Ci uczciwe rozwiązania. Pamiętaj, iż prócz wymienionych uprzednio komponentów, należy podyskutować z nim również wybór sprzętów ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (m in. akcesoriów piknikowych) i wszelkich drobniejszych dekoracji. Właściwie nie warto konstruować ogrodu własnymi siłami, zwłaszcza, kiedy nie wiemy co oraz jak się robi. O wielu czynnościach można po prostu zapomnieć. Sadzenie drzew tylko złudnie jest krótkie, łatwe i komfortowe. W rezultacie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie prezentować się gorzej niż przed zainicjowaniem robót. Osoba odpowiadające za projekt skweru bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które będą wpływały na jego rozkwit. Zapewne zabrzmi to trywialnie, przeważnie te atmosferyczne. Wi

Strona używa cookies
Ok