Wspieranie ludzi którzy znaleźli się w złej sytuacji życiowej to podstawowy cel każdej fundacji. Dzięki zbieranym funduszom, te placówki mają możliwość zatroszczyć się o każdego, kto przeżywa trudne chwile. Fundacje w zasadzie wykonują role dobroczynne i są niezmiernie potrzebne w każdym porządku społecznym. Skupiają ludzi, którzy planują poświęcać swój wolny czas i kompetencje na ratunek tym, którym życie przewróciło się do góry nogami. Aktualnie, nowoczesne fundacje, zakładane są również w celu kształcenia postaw obywatelskich, propagowania danego obszaru kultury, czy aktywizowania uczniów i osób starszych. Są to więc organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak samo określenie pokazuje organizacje wspierają innych korzystając z własnego majątku. Fundatorem często stają się osoby, które zebrały już solidny majątek i zamierzają się nim podzielić. Czasem jednak układa się tak, że organizacje z braku niezbędnych środków finansowych nie są w stanie dalej spełniać swoich działań. Od paru lat każdy z nas ma możliwość wspierać organizację dostarczając im jeden procent swojego podatku. Wypełniając odpowiedni wniosek w corocznym PIT także i Ty masz możliwość pomóc.

Jak przeznaczyć jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość przekazać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku publicznego?Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia mechanizmu „przekaż jeden procent podatku na opp” ma korzenie w roku 2004, kiedy artykuł ten został zawarty w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory podatnicy są w stanie zasilać wybraną przez siebie placówkę interesu publicznego w dość łatwy sposób. A wybór jest szeroki – od instytucji służących na rzecz ochrony przyrody aż po stowarzyszenia zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest niesamowicie łatwy. Po przeliczeniu należnego podatku w rocznym zeznaniu podatkowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wpisać nazwę i numer KRS indywidualnej instytucji. W tymże polu można wskazać również wartość wysyłanej sumy, pamiętając, że nie powinna ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeżeli rozliczamy się na większej liczbie formularzy mamy możliwość wręczyć tą sumę więcej niż 1 organizacji.

Kto może oddać jeden procent podatku?

Regulacja o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w przystępny sposób wyjaśnia kto może przekazać 1% własnego podatku. Są to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku linearnego w wysokości 19%. Mogą być to również osoby uzyskujące wpływy z odpłatnego scedowania papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto indywidualnie wpłaca zaliczkę na rzecz podatku. Przeważnie ludzie nie rozumieją w tej kwestii statusu osób prawnych. Akurat w tym przypadku ustawodawca nie pozwala jednostkom prawnym na składanie 1% podatku. Z tegoż mechanizmu są w stanie natomiast korzystać osoby będące na emeryturze. Wystarczy, że na bazie jednorocznego obliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która wypracowała wiek emerytury osobiście spisze zaświadczenie podatkowe. Co do wymogów wysłania 1% podatku na rzecz OPP, najistotniejsze jest dostarczenie zestawienia bez opóźnień. Jest to najwyżej 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli darowana suma będzie wyższa aniżeli 1% podatku, formularz nie zostanie zatwierdzony. Za każdym razem należy dobrze sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu w w tym polu.

Czym są OPP?

Nie każda organizacja może nabyć status organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można oddać 1% podatku, musi prowadzić działalność w zakresie interesu publicznego Dodatkowo musi realizować swoje akcje jawnie, co łączy się z z obowiązkiem udostępniania danych o charakterze inwestowanych pieniędzy z 1%. OPP nie zostanie w każdym razie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią wszak spółka kapitałowa założona w celu niepowiązanym z realizowaniem działalności majątkowej, jeżeli realizuje przez około dwa lata czynności w działach tzw. pożytku publicznego. Doskonałym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Organizacja Akogo, wspierająca dzieci w śpiączce, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Mały gest, a tak dużo może zrobić. W sumie 1% to nie pokaźna suma, tymczasem nawet tak małe wsparcie finansowe, może być punktem zwrotnym dla ludzi i stworzeń, którzy czekają na drugą szansę. Rozliczając się corocznie z US nie zapominajmy o akcji 1%. Nie jest to wielki wysiłek gdyż zawsze te pieniądze oddajemy Państwu. Jedynie w 2014 roku ilość pieniędzy zebrana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie wiele organizacji mogło wspomóc swoich podopiecznych. Przekaż 1% podatku na OPP i daj komuś chwile radości.

Szukasz placówki pożytku publicznego, której chcesz oddać swój 1%? Przeglądnij kompletną bazę organizacji i wypełnij z nami swoje roczne podsumowanie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Strona używa cookies
Ok