Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o porządne przygotowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle szczególnie interesującym nas parametrem jest czas zachowywania temperatury, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba spojrzeć na kilka szczególnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj praktyczność, budowa i materiały, z których termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy nabyć termosu stworzonego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i dodatnio wpływają na sprawne funkcjonowanie termosu.

Najlepiej również zastanowić nad tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której zyskamy pewność, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dobrać pojemność wybranego termosu. Zwykle turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki powinno się zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest czas zatrzymania chłodu lub ciepła. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By jednak termos turystyczny był najlepszy, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle nakrętki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

W sklepach dostępnych jest wiele termosów turystycznych, jednak szczególnie popularne i kupowane pochodzą od trzech firm, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (one słabiej sprawdzają podczas wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zachowania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem przemijających godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy Thermos

Inną tak samo popularną i mocno polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości zachowywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć tylko korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

Termos sklep

Strona używa cookies
Ok