Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Planując wycieczkę powinniśmy zadbać o porządne przyszykowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest długość utrzymywania temperatury, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej zwrócić uwagę na parę kluczowych elementów, które zaważą na tym, czy termos turystyczny sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, struktura oraz surowce, z których termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy szukać termosu stworzonego z wysokiej jakości materiałów, które nie mają szkodliwych substancji oraz pozytywnie wpływają na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Powinno się również pomyśleć o tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie wysunie się nam z rąk również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność danego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zatrzymania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak turystyczny termos okazał się dobry, musi posiadać szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj korki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

Na rynku da się wybrać bardzo dużo termosów turystycznych, chociaż szczególnie popularne oraz polecane pochodzą od 3 producentów, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te gorzej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe oraz przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że mogą przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zachowania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firmy Thermos

Drugą równie popularną oraz często zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z jakościowych materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta produktów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Strona używa cookies
Ok