Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Decydując się na podróż trzeba zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba spojrzeć na kilka szczególnych elementów, jakie zaważą na tym, czy turystyczny termos będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu wygoda, struktura i tworzywa, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im silniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej nabyć termosu stworzonego z wysokiej jakości surowców, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na właściwe działanie termosu turystycznego.

Dobrze także pomyśleć o tym, aby termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy przekonanie, że termos nie ucieknie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować obszerność swojego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki warto kupić pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc zdecydować, który termos turystyczny wybrać jest długość zatrzymania temperatury. W tej kwestii ważny jest nie tylko czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak termos turystyczny mógł być dobry, musi mieć dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj korki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach da się wybrać bardzo wiele termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne i kupowane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (one gorzej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Tworzone od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe i od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że mogą służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zachowania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Drugą równie popularną i mocno zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a świetne parametry utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

Termos obiadowy

Strona używa cookies
Ok