Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

Do niedawna na pierwszym miejscu były rozrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – bardzo szybko wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny i wkraczało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że zależności międzyludzkie w sporym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o wyjątkowym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej nieczułości na innych.Idealnym pomysłem okazała się rewelacyjna zabawa escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, jednak później odbyła ważne przemiany. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na monitorze komputera, który dotyczył opisu wnętrza jak również celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż zabawa intrygowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli gier prowadzonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na powierzchowne scenariusze czy nudne dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam dziwne przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zagmatwanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz sprawnością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Priorytetowy punktem wszelkich poczynań jest wyjście pokoju wraz z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest oczywiste. Gracze tymczasem posiadają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można naprawdę sporo niezwykłych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie inna forma zabawy. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych szczegółach, żeby dostarczyć doskonałej rozrywki i zaskakiwać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie gracze mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Atrakcją jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych twórców tajemnic oraz rozwiązują je w niestandardowy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym warunkiem jest niewykorzystywanie siły, aby wydostać się z pokoju.

W Toruniu można wybrać cztery rodzaje pokojów

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i próbują poznać tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i zbiegną z pokoju? Innym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszystkie tajemnice i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do słynnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez podłego czarnoksiężnika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, zaś uczestnicy są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przemieszcza się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników firmy, aby zintegrować ich i zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także przygotować indywidualną ofertę, czyli przystosowaną do życzeń przyszłych graczy. Zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok