Maluchy uwielbiają zabawę. W czasie zabaw nie tylko przyjemnie spędzają chwile, ale też pochłaniają różne informacje i budzą swoją pomysłowość. Bawialnie to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu. Są one świetnym zamiennikiem piaskownicy, zwłaszcza w deszczowy i pochmurny dzień. Bawialnie to także lokalizacje, w których można zaplanować dodatkową atrakcję dla grupy przedszkolaków, taką jak na przykład bal mikołajkowy. Możemy wyczarować pomysłowe miejsce zabaw dla milusińskich, które będzie odpowiednie do wieku i zainteresowań. Dlatego tak istotny jest właściwy dobór barw i tematów przewodnich wykorzystanych w bawialniach. Przestrzeń można na dodatek uatrakcyjnić za pomocą artystów i plastyków.

Malowanie bawialni – kolory

Wydawać by się mogło, że kolor to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Zielony koi nerwy, natomiast żółty sprzyja pozytywnemu nastawieniu. Biel jest doskonałym balansem, podobnie jak wszelkie barwy ziemi. Kolory w otoczeniu malucha są jeszcze istotniejsze. Mogą one pobudzać rozwój malucha: przynosić radość i motywować do nauki. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kolorów i zachowanie balansu pomiędzy nimi. Na uwadze trzeba mieć to, że to jakich kolorów używa maluch podczas malowania czy rysowania, bardzo często odzwierciedla jego stan emocjonalny. Fakt ten wykorzystują psycholodzy dziecięcy.

Malowanie bawialni – trendy i motywy

Salę zabaw najprościej jest pomalować przy użyciu jednego koloru farby. Zdecydowanie się na artystyczne dekorowanie ścian będzie bardziej efektowne i dostosowane do maluchów. Ciekawe murale zazwyczaj widoczne są w przedszkolach, salkach do zabaw pozalekcyjnych czy w ośrodkach sportu dla dzieci. W takie urozmaicenia inwestują także właściciele bawialni i wszelkiego rodzaju sal zabaw dla dzieci. Dzięki temu nawet proste pomieszczenie zyskuje swój własny, niepowtarzalny charakter.

Bajkowe stworki cieszą się największą popularnością. Opcji jest wiele. Można zainspirować się najnowszymi produkcjami, takimi jak przygody pewnego bardzo rozmownego bałwanka, czy zwierzątek mieszkających w niezwykle zorganizowanym mieście. Inspiracją są wielkie wytwórnie, takie jak DreamWorks i Disney. Mimo upływającego czasu nie maleje popularność postaci takich jak: myszka Miki, Aladyn, czy Królewna Śnieżka.

Ciekawym sposobem na wystrój bawialni jest też wykorzystanie przewodniego motywu. Zawsze sprawdza się puszcza, dno morza czy stacja kosmiczna. Dzięki takim grafikom nie tylko upiększymy ściany, ale także pobudzimy ciekawość malucha. Obrazki przedstawiające sawannę zmotywują do nauki nazw zwierząt, a namalowana łąka to zachęcą do poznawania roślin i owadów.

Wybór tego, co powinno się znaleźć na rysunkach, warto dostosować do wieku dzieci, które w sali będą się bawić. Do każdej grupy wiekowej dedykowane są inne bajki. Rysunki przedstawiające zwierzęta, czy rośliny będą pasować do każdego wieku.

Malowanie bawialni – kompozycja ma znaczenie

Kompozycja ma znaczenie przy dekorowaniu wszystkich pomieszczeń, także sal zabaw dla dzieci. Jeśli całość współgra ze sobą i płynnie przechodzi – tworzy to najlepszy efekt. Jeśli wybierzemy jako motyw przewodni rysunku przykładowo: stację kosmiczną – to jedzący astronauci wyznaczać będą kącik barowy, a ci, wychodzący poza statek kosmiczny – różnego rodzaju tory przeszkód. Kosmonauci za sterami rakiety mogą znaleźć się na ścianie w sali z grami. Inspiracji nie brakuje, jednak wszystko trzeba dobrze przemyśleć. Murale dla dzieci natychmiastowo zmieniają przestrzeń. Dzieci są najlepszymi pomysłodawcami. Warto to z nimi przedyskutować.

Malowanie bawialni – wybór farby

Miejsce przeznaczone dla dzieci, powinno być przede wszystkim ciekawe, ale także bezpieczne. Tyczy to nie tylko trampolin i huśtawek, ale także, też rysunków naściennych stworzonych dla dzieci. Farby i podkłady użyte podczas malowanie nie mogą mieć w składzie toksyn. Nietoksyczność musi być potwierdzona odpowiednim certyfikatem. Idealnie sprawdzają się między innymi farby rozcieńczane wodą. Pamiętać musimy o tym, iż wśród maluchów są też uczuleniowcy. Dlatego tak znaczący jest wybór bezpiecznych farb.

Plusy

Wykorzystanie muralu jako elementu dekoracyjnego wszelkich sal zabaw to świetny plan na zaistnienie pośród konkurencji, a obecnie ma to gigantyczne znacznie. Dzieci zapamiętają ciekawe elementy,a to będzie miało wpływ na decyzję rodziców. Przemyślaną dekoracją ścian można wizualnie wpłynąć na postrzeganie sali, czy zakamuflować jej braki. Wprawieni artyści mają w zanadrzu wiele technik, które uatrakcyjnią przestrzeń, jedna z nich jest efekt trójwymiarowości.

Artystyczne malowanie sal zabaw staje się coraz popularniejsze. Wielu absolwentów wydziałów sztuk pięknych proponuje swoje usługi. Zadaniem tego typu dekoracji jest zaciekawienie dzieci i sprawienie im przyjemności. Na mural można zdecydować się także we własnym domu. Może to być jedna ściana albo jej fragment. Wykorzystanie postaci z bajek ważne jest też w szpitalnych salach, gdzie leczone są maluchy. Wystarczy naprawdę niewiele, aby umilić czas dzieciom i sprawić , żeby się uśmiechały.

Więcej o malowaniu bawialni —> http://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/artystyczne-malowanie-sali-przedszkolnej/

Strona używa cookies
Ok