Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

Ostatnimi czasy na dominującym miejscu były zabawy online, które nie miały summa summarum nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – skutecznie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny i wpadało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że związki interpersonalne w dużym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o intensywnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Oryginalnym pomysłem okazała się osobliwa atrakcja escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, ale później odbyła ważne metamorfozy. Oparta była tylko na tekście pokazującym się na monitorze komputera, który tyczył się opisu wnętrza oraz motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż zabawa przykuwała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na zwykłe scenariusze czy codzienne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić trochę zagmatwanych zagadek, dowieść umiejętności spójnego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Podstawowy punktem wszelkich poczynań jest wyjście pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest znane. Gracze jednak posiadają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin oraz godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można naprawdę sporo oryginalnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie inna forma rozrywki. Scenarzyści zaprojektowali je w najdrobniejszych szczegółach, by dostarczyć doskonałej rozrywki i zdumiewać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się wyjść z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na niniejszym etapie gracze mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych autorów tajemnic i rozstrzygają je w twórczy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Głównym założeniem jest niewykorzystywanie siły, aby uciec z pomieszczenia.

Dom Kłódek oferuje cztery typy pokojów

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz próbują odkryć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i uciekną z pokoju? Innym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do znajomej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez nikczemnego czarodzieja Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, a uczestnicy są jedyną szansą na przeżycie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co przenosi się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) oraz dla pracowników korporacji, aby połączyć ich i zainspirować do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także przygotować indywidualną propozycję, czyli dobraną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok