Instalacje pneumatyczne to grupa rozwiązań, które wespół z dodatkowymi akcesoriami produkują, przygotowują, doprowadzają i odbierają sprężone powietrze. Poprawnie wykonana instalacja wyróżnia się zredukowanym zużyciem mocy i optymalizacją ciśnienia pracy. Sprężone powietrze jest wykorzystywane w często odmiennych obszarach przemysłowych, między innymi w farmacji i w warsztatach samochodowych. Niewielkie gabaryty i możliwość stosowania w zróżnicowanych warunkach temperaturowych sprawia, że instalacje pneumatyczne są powszechnie wybierane przez przedsiębiorców, którzy dbają o standardy technologiczne.

Dziś w salonach branżowych dystrybutorzy urządzeń ciśnieniowych proponują kilka rozwiązań związanych z sprężonym powietrzem. Najbardziej popularne są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. Poniżej po kolei porównamy każdą z nich, by przedstawić Wam dokładne informacje na temat urządzeń pneumatycznych i możliwości ich zastosowania.

Instalacje polipropylenowe – lekki materiał, doskonałe możliwości

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą prądu elektrycznego i nie reagują z substancjami chemicznymi. Nie szkodzi im środowisko materiałów o zróżnicowanych odczynach chemicznych, przez co mogą być z powodzeniem stosowane w branży budowlanej. Systemy polipropylenowe zmniejszają rezultaty kondensacji pary wodnej. Surowiec z jakiego wykonane są instalacje polipropylenowe jest nietoksyczny i niebywale ekonomiczny. Najważniejszym walorem tych instalacji jest obniżony współczynnik strat ciśnienia i cicha praca.

Tradycyjne instalacje ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to połączenie bezkompromisowej jakości z prostym montażem. Dlatego właśnie, są najczęściej wybierane przez właścicieli przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, spożywczej i chemicznej. Montaż instalacji ze stali nierdzewnej oparty jest o technologię zaciskową, co zdecydowanie minimalizuje czas prac. Wszystkie materiały używane w takich rozwiązaniach wytwarzane są z tworzyw odpornych na procesy korozyjne. Technologia zaciskowa oprócz oszczędności czasu i materiałów, eliminuje ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej dają możliwość montażu w zróżnicowanych powierzchniach. Rurociągi tego rodzaju są bardzo funkcjonalne. Ich montaż zalecany jest w budynkach gdzie występuje podwyższone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – wysoka jakość i większe oszczędności

Instalacje z aluminium cechują się prostotą montażu. Zastosowanie łatwych w obsłudze szybkozłączek, dostępnych w różnych rozmiarach, zdecydowanie skraca czas wykonania zlecenia. Oszczędności na tego rodzaju instalacji wynoszą nawet 30% w zderzeniu z podobnymi rozwiązaniami. Asortyment aluminiowy można w elastyczny sposób dostosować do wielkości danego przedsiębiorstwa. Sprawia to, że systemy aluminiowe mogą być wykorzystywane przez zarówno niewielkie warsztaty mechaniczne, jak i średnie zakłady farmaceutyczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium wyróżniają się dobrą wytrzymałością antykorozyjną. Są nieelastyczne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i łatwe w pielęgnacji. Dodatkowym plusem jest nieszkodliwość materiału – aluminium w 100% nie narusza równowagi ekologicznej.

Armatura pneumatyczna, czyli co wchodzi w skład instalacji sprężonego powietrza

Fachowa i wydajna instalacja pneumatyczna składa się z kilku niezbędnych akcesoriów. Najpierw należy napisać, że jedynie doskonałej jakości komponenty, właściwie do siebie dobrane zapewniają najdoskonalsze efekty sprężania powietrza. W skład każdej instalacji pneumatycznej wchodzi sprężarka, której celem jest zwiększenie ciśnienia danego materiału. W najmniej skomplikowanych, choć wydajnych systemach najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa. Idąc dalej, w każdej instalacji nie może brakować takich elementów jak filtr powietrza, osuszacz i zbiornik powietrza. Warto również wyposażyć sprzęt w tłumiki hałasu, które wpłyną na komfort użytkowania urządzeń. Kolejne akcesoria, bez których żadna instalacja nie będzie funkcjonować właściwie to węże, czy też rury pneumatyczne, a także zawory kulkowe i spustowe. Profesjonalnie wykonana instalacja, wyposażona w bezpieczne i trwałe akcesoria z pewnością zoptymalizuje nie jedną czynność w Twoim zakładzie pracy.

Pneumatyka jest specjalizacją inżynierii, z którą spotykamy się zarówno w życiu codziennym, jak i w zaawansowanych procesach technologicznych. W odniesieniu do innych instalacji, instalacje sprężania powietrza są zdecydowanie tańsze i o wiele bardziej funkcjonalne. Dobrze jest przeznaczyć firmowe oszczędności na nowoczesne systemy pneumatyczne, zwłaszcza w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Poznaj bardziej szczegółowe informacje na temat rozwiązań pneumatycznych: instalacje pneumatyczne

Strona używa cookies
Ok