kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po śmierci członka rodziny, m. in. żony bądź siostry, zwykle zyskujemy spadek. W wybranych sytuacjach bardzo cieszy on osoby dziedziczące, bo wiąże się ze znacznymi dochodami. Wówczas musimy bezwarunkowo zapłacić podatek do odpowiedniego urzędu, bowiem taką sprawę określa ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Należy wspomnieć, że można otrzymać nie tylko pieniądze i nieruchomości, lecz też niespłacone pożyczki. Jeśli siostra lub brat nie opłaci ich w czasie swojego życia, wtedy przechodzą na innych członków rodziny. Mamy szansę się przed tym oczywiście uchronić, m. in. wyrzekając się spadku przyjmując odpowiednią umowę. Należałoby udać się do doświadczonego prawnika, który przybliży nam sekrety prawa i zasugeruje, w jaki sposób powinniśmy działać.

Jakie dobra są opodatkowane?

Przedmiotem opodatkowania są dla przykładu: dziedzictwo naturalne, dziedziczenie zapisanego w testamencie, zachowek (w przypadku kiedy następca teraz jest pominięty w testamencie), depozyty finansowe (w owym przypadku zmarły członek rodziny musi koniecznie wnieść tzw. dyspozycję w przypadku śmierci), środki inwestycyjne, jak również zupełny kapitał ulokowany za granicą (lecz tu w chwili otwarcia spadku nabywca musi posiadać polskie obywatelstwo albo być polskim podatnikiem).

Musimy spłacić jeszcze podatek wówczas, jak tylko uprawomocni się rozstrzygnięcie sądu w sprawie spadku. Inaczej mówiąc, jeśli sąd dopuści zyskanie spadku. W przypadku kiedy zatrudniamy w rzeczonej kwestii adwokata, wówczas on musi koniecznie nam dostarczyć postanowienie sądu. Podobnie jest wtedy, gdy akt notarialny zaświadczający dziedziczenie zostanie zarejestrowany.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Jest szereg przypadków, w których nie musimy opłacać podatku od spuścizny czy darowizny. W regulaminach określa się trzy grupy podatkowe. Do pierwszej należy bliska rodzina: żona, ojczym i macocha albo pradziadkowie. Do drugiej zaliczają się wnuki siostry, ciotki bądź współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy należą następni nabywcy spuścizny. Sumy wolne od podatku są uchwalane zgodnie z kategorią, do jakiej należy następca. Dla pierwszej kategorii jest to opłata około 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, a dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W sytuacji, kiedy wartość majątku w sumie nie przekroczy podanych wcześniej kwot, krótko mówiąc nie powinniśmy przedstawiać dodatkowych formularzy do urzędu skarbowego.

Jednak, jeżeli zdobędziemy spadek, jakiego wartość jest o wiele wyższa niżeli stawka nieopodatkowana, wówczas należy wysłać oświadczenie podatkowe. Trzeba wykonać to w urzędzie mieszczącym się w rejonie zamieszkania następcy w przeciągu jednego miesiąca od dnia uprawomocnienia się werdyktu sądu. Później odbierzemy opinię urzędu o wartości podatku, który musimy zapłacić w ciągu dwóch tygodni. Podatek waha się w granicach od paru do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od zaliczenia do konkretnej klasy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Razem z przepisami każdy następca ma opcję zrzeczenia się otrzymania spadku, przykładowo w sytuacji, kiedy po zmarłym małżonku zostają jakiekolwiek niespłacone zobowiązania. Podług kodeksu cywilnego (art. 1048) dziedzic czasami może zatwierdzić ugodę z przyszłym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od przejęcia majątku. Wskazaną deklarację należy zaakceptować przed otwarciem spadku i jest ona opracowywana w razie śmierci testatora. Ugodę trzeba zdecydowanie zatwierdzić u notariusza, bo w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Warto wspomnieć, że jednym z nadrzędnych skutków odstąpienia od dziedziczenia jest kompletne wyłączenie z dziedzictwa dzieci, wnuków oraz pozostałych bliskich. W ogóle nie możemy ponadto w niniejszej sytuacji pozyskać zachowku.

Po zrzeczeniu się dziedziczenia można wnosić o ponowne ustanowienie tegoż prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca wprowadza nas w testamencie – tu w zasadzie nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, lecz o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Można iść ponownie do notariusza i zaaprobować umowę o wznowienie prawa do majątku.

Kto może otrzymać zachowek?

Każdy z nas ma uprawnienie do zarejestrowania testamentu oraz usunięcia z niego poszczególnych krewnych, przykładowo tych, którzy od kilkunastu lat nie mieli z nami kontaktu. Prócz tego jedyną osobą wprowadzoną do testamentu jest ktokolwiek spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, małżonkom i rodzicielom, którzy:

  • Ogólnie rzecz ujmując nie są w testamencie wydziedziczeni
  • Bynajmniej nie zrezygnowali ze spuścizny
  • Nie odrzucili spuścizny
  • Nie byli ocenieni za nieetycznych
  • W przypadku małżonka – w przypadku kiedy nie doszło sądowego zakończenia związku z winy możliwego dziedzica

Jeżeli zaabsorbował Cię niniejszy materiał, wejdź w odnośnik po prawej stronie – www.prawnik-torun.net – a znajdziesz dużo więcej wiadomości, np. poradnictwo prawne.

Strona używa cookies
Ok