Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co realnie będzie miało miejsce w trakcie postępowania sądowego? I czy sąd wymierzy w naszą stronę wyłącznie niewygodne pytania? W jaki sposób przyszykować się do rozprawy, by uzyskać rozwód? Rozpocznijmy od tego, że aktualnie sprawy w temacie rozwodów absolutnie nie są niczym osobliwym. Masa ludzi w miarę upływu czasu odkrywa swój błąd, jakiego się dopuścili w kwestii wyboru sympatii. Częstokroć partner zdradza, nadużywa napojów wyskokowych lub innych używek czy zamęcza psychicznie. W takiej sytuacji każdy spośród nas ma zezwolenie, by zdeponować pozew o rozwód oraz wypatrywać dobrego orzeczenia trybunału. Czyhanie na korytarzu przed salą na otwarcie procesu na pewno jest niezmiernie stresujące. Absolutnie nie ma się jednakże czego bać. Trzeba posiadać bazową wiedzę na temat tego, kto oraz o co będzie właśnie na niej pytał. Jeśli przewidujemy, że sami nie damy sobie rady, możemy w takiej sytuacji zwrócić się do adwokata rozwodowego, który przede wszystkim pomoże nam zgromadzić wszelkie konieczne papiery.

Sprawę rozwodową prowadzi przeważnie trzech sędziów, z czego zajmujący miejsce po środku jest sędzią przewodzącym, natomiast dwaj na brzegach – to prawnicy ławnicy. Proces będzie miało miejsce bez współudziału publiki, więc z wyjątkiem sądu składającego się z trzech osób, małżonków oraz pełnomocników nikogo ponadto nie powinno być podczas tego wydarzenia. W ogóle nie musimy się zatem denerwować, że koleżanka z pracy dowie się zbyt dużo o naszym małżeństwie czy o tym, co stało się w naszej rodzinie. Kolejnymi stopniami procesu są: sondowanie współmałżonków, przesłuchiwanie krewnych, przesłuchanie małżonków oraz wreszcie – wydanie wyroku.

Jakie pytania sąd zadaje podczas rozprawy?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sąd zwykle zaczyna od zadawania wszechstronnych pytań. Czy współmałżonkowie prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe? (jeżeli nie, wtedy sąd pyta od kiedy ma miejsce taki stan rzeczy); jak wygląda sytuacja z dziećmi? (i czy są dorosłe, kto dziś pełni nad nimi opiekę, jeśli matki lub ojca w niniejszym domu praktycznie w ogóle nie ma); czy wcześniej toczyły się względem któregoś spośród małżonków sprawy rodzinne? I czy jest w ogóle jakakolwiek sposobność na zachowanie małżeństwa? Po niniejszych pytaniach sąd przechodzi do przesłuchania świadków. Może to uczynić na kluczowej rozprawie czy dopiero na kolejnej. W pierwszej kolejności wysłuchiwani są członkowie rodziny strony powodowej, natomiast następnie – strony pozwanej. Od ilości obserwatorów zdarzeń uzależniona jest liczba postępowań, natomiast każdy z małżonków może pytać o szczegóły. Gdy wszyscy będą już wysłuchani, to sąd przechodzi do wysłuchania partnerów. Mają szansę oni opowiedzieć osobisty scenariusz wydarzeń, odnieść się do tego, co rzekł któryś z najbliższych czy sam partner.

Kiedy sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wtedy, kiedy ucierpiałoby na orzeczeniu o rozwodzie dobro dziecka, nade wszystko nieletniego
  • Stałoby to w niezgodzie z podstawami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie tylko winny współmałżonek, np. ten który dokonał niewierności (drugi partner jest zobowiązany uwidocznić akceptację na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W sporej ilości kłopotów może pomóc nam mecenas, nade wszystko jeśli planujemy, żeby sąd zawyrokował winę jednej ze stron za rozłam małżeństwa. Możemy się także do niego udać wówczas, gdy: strony zajmowały ogólnodostępny dorobek, natomiast jedno spośród nich ma działalność gospodarczą w okresie ruiny; planujemy, by zostały zasądzone alimenty na drugiego współmałżonka czy na niedorosłe dzieci; zamierzamy posiadać całą kontrolę rodzicielską czy zamierzamy drugiej stronie uszczuplić stosunki z dzieckiem; sprawa wymaga osądzenia sposobu wykorzystywania ze wspólnego domu, jego przydziału czy powierzeniu go jednemu spośród partnerów; trzeba zawyrokować rozkład kompletnego majątku. Adwokat może nas wesprzec nie tylko w sytuacji rozwodu, wręcz przeciwnie – też w czasie separacji. Należałoby mieć na uwadze, że rozwód oraz separacją oznaczają dwie odrębne rzeczy, które choć są zbieżne, lecz różnią się rezultatami. Osąd sądu o rozwodzie sprawia, że małżeństwo przestaje istnieć. W sytuacji separacji związek jeszcze działa formalnie. Osoby, które wybrały separację, z jakichkolwiek względów właściwie nie planują zdecydować się na rozwód, np. jeśli są religijne czy mają na wychowaniu młodociane dzieci. Jest też coś jedynego w swoim rodzaju, jak separacja faktyczna, gdzie mąż oraz żona żyją oddzielnie, zatem nie zajmują tego samego lokalu.

O czym powinniśmy pamiętać?

Koniecznie musimy nosić w teczce wszystkie ślady obciążające pozostałą stronę, jeśli zależy nam na orzeczeniu jedynej winy. Powinny to być fotografie, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości elektroniczne albo materiały audio-wizualne. Musimy pokazać, że współmałżonek, np. dokonał niewierności lub jeszcze nadużywa napojów wyskokowych. Jeśli staniemy przed trybunałem nie posiadając jakichkolwiek dowodów w takiej kwestii (bądź nie posiadając świadków) zdobycie rozwodu potrafi przebiegać nadzwyczaj rozwlekle. Rozpoznanie sądu będzie opierało się na wysłuchaniu stron i świadków wydarzeń. Jeśli potrzebujesz skutecznego mecenasa, to kliknij w ów odsyłacz – Adwokat

Strona używa cookies
Ok