Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Jak dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem rodziców jest finansowanie dziecka aż do czasu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek owy nie upływa praktycznie nigdy. Tak długo jak dziecko absolutnie nie potrafi samo na siebie zarabiać, czyli zagwarantować sobie wszelakich niezbędnych środków do życia, to oczywiście rodzice obowiązkowo muszą wypełniać ten obowiązek. Tylko w przypadku, gdy fundusze dziecka jest duży i powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice bynajmniej nie powinni płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do autonomicznego zarabiania na siebie jest kluczowym pretekstem wyrokowania przez sąd alimentów.

Oczywiście na wstępie rzecz wygląda tak, że któreś z rodziców wędruje do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w sądzie. Dopiero potem na wybranego z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny funkcjonuje od czasu urodzenia dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono mogło egzystować bez pomocy. Uniezależnienie się bynajmniej nie jest równorzędne z ukończeniem 18 lat oraz otrzymaniem dokumentu tożsamości. Tak naprawdę żaden kodeks nie podaje jaka jest granica wieku, gdyż każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie. Modelową sytuacją może być przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niewypłacania alimentów, bo był on zdecydowany, iż skończenie przez córkę 18 lat jest tożsame z ustaniem ich opłacania. W trakcie dyskusji staje się widoczne jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze bądź ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie miało szansy się usamodzielnić wskutek ciężkiej choroby, np. fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest parę sytuacji, które nie zwalniają rodziców z ciężaru płacenia alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (czy zamęście) z równoczesną niemożliwością autonomicznego zarabiania na siebie. Naturalnie na początku partnerzy sobie pomagają we wszystkich bytowych rzeczach, stąd jeżeli którekolwiek spośród nich zarabia sporo i może współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice wcale nie muszą już sponsorować dziecka. Jeżeli jednak stykamy się z sytuacją przeciwstawną – współmałżonek w ogóle nie potrafi dać środków do życia obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Częstokroć sytuacja jest jednakże tak złożona, że porada fachowej kancelarii jest wprost obowiązkowa.

Alimenty muszą wypłacać rodzice na swoje kalekie dziecko, które mówiąc w skrócie nie może samodzielnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności bądź niezdolność do pracy. I nie ma w tym miejscu znaczenia motyw zaprezentowanego stanu rzeczy, m in. kiedy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów alkoholowych lub zażywa twarde narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną niedyspozycją ruchową bądź intelektualną muszą utrzymywać matka i ojciec. Często do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy absolutnie nie chcą chorego dziecka „żywić” i robią wszystko – niewątpliwie cynicznie – ażeby nie płacić alimentów i pozbyć się „balastu”.

Pełnoletnie dziecko musi pobierać alimenty też wówczas, kiedy skończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie zostało nigdzie zatrudnione i wcale nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jeżeli pragnie zdobyć alimenty od swoich rodziców, powinno obowiązkowo wykazać, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, np. żyje w niedostatku.

Alimenty z pewnością otrzyma każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, przykładowo w szkole ponadgimnazjalnej albo na uczelni wyższej. Zasadniczo, tak długo jak dziecko uczy się jeszcze, rodzice mają obowiązek regulować alimenty. Ustąpienie przymusu alimentacyjnego ma miejsce jedynie w jednym przypadku – kiedy córka, pomimo że studiuje – potrafi indywidualnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec wcale nie powinni spłacać alimentów w takiej sytuacji, gdy dziecko posiada takie dochody, że jest w stanie uregulować wszystkie koszty utrzymania, np. opłacić lokum, pożywienie, Internet oraz różne inne konieczne do zwyczajnego bytowania rzeczy. Wpływem w sumie nie musi koniecznie być w owym przypadku tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz również renta po zmarłym rodzicu, stypendia uzyskiwane na uczelni czy dochody osiągane przez pracujące rodzeństwo. Często w wyniku zatargów z jednym z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, bowiem posiada zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu i nie posiada właściwie środków do życia.

Omawiane zobowiązanie ustaje czasem przed uzyskaniem przez córkę dojrzałości, jednak przytoczone okoliczności są niezmiernie rzadkie. Młody człowiek musi ukończyć naukę oraz zdobyć fach, za pomocą którego będzie w stanie zagwarantować byt krótko mówiąc nie tylko sobie, ale również bliskiej rodzinie.

Warto pamiętać

Wielkość alimentów zależy od kilku fundamentalnych czynników: usprawiedliwionych wymagań dziecka, opcji zarobkowych matki lub ojca, zdolności finansowych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę indywidualne poczynania rodzica w kwestii utrzymania dziecka.

Jeżeli zafascynował Cię ten artykuł, zamierzasz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych i innych usługach świadczonych przez mecenasów, kliknij w odnośnik obok – Kancelaria Toruń – a może odnajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok