Nawadnianie ogrodów

Gdy chcemy, by ogród wspaniale się prezentował, podstawowym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest nawadnianie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, ale zwyczajne metody podlewania nie dość, że zajmują czas oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale także mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwykłej konewki pobiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To o wiele bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż oraz które też usprawniają nawodnienie ogrodu oraz znacznie zmniejszają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeżeli jednak zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu zraszania. Minusem tego rowiązania są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja większego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod ziemią. Niezbędne jest zainstalowanie programatora, rur przenoszących wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które potrzebnych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma zostać zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych kupimy kilka odrębnych rodzajów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one bardzo dobrze jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem znane z uwago na to, że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich podstawową zaletą uznajemy to, że po wykonaniu pracy ukrywają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, dlatego że ich działanie może zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale przydadzą się w nawodnieniu trawników i posiadają sporo funkcji oraz są lepsze pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie zaledwie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo to system bardzo oszczędny, z uwagi na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało dużych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok