Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok