Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Jakie prawa mają pojazdy uprzywilejowane?

Kiedy auta zdobywają szczególne prawa? Które paragrafy są dla nich wiążące? Mianowicie do pojazdów uprzywilejowanych przyporządkowuje się wszelkie auta ochraniające ludzkie zdrowie, życie lub mienie. Zaliczają się tu również pojazdy, jakich priorytetowym zamierzeniem jest pełnienie dozoru nad bezpieczeństwem regionu, zagwarantowanie ładu publicznego bądź równorzędne czynności posiadające wpływ na działanie ludzi w szerszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są także tzw. kolumny pojazdów, m in. kolumny pojazdów Służby Więziennej albo Biura Ochrony Rządu. Niniejsze pojazdy mają ponadto dawać bezpieczeństwo personom publicznym pełniącym władzę w kraju. Przysługuje im specjalna ochrona (m. in. prezydentowi państwa lub członkom rządu). Do aut uprzywilejowanych należy zakwalifikować także samochody wykonujące na nawierzchniach roboty reperacyjne, unowocześniające albo porządkowe, jak również autobusy szkolne lub dowożące osoby niepełnosprawne.

Wszystkie wyszczególnione samochody mają na ulicy określone upoważnienia. Po pierwsze kolejni przejezdni muszą ustąpić im miejsce, czyli zboczyć ze ścieżki, cofnąć się bądź w odrębny sposób stworzyć miejsce. W czasie, kiedy pojazd uprzywilejowany włącza sygnalizację optyczną i akustyczną, wszyscy Ci, którzy zajmują miejsce za kierownicą, właściciele jednośladów, motocykliści i osoby poruszające się pieszo muszą postępować w zgodzie z rzeczoną zasadą. Oczywiście kierowców pogotowia ratunkowego bądź pojazdów policyjnych też obowiązują maksymy: dostrojenia prędkości do wymogów panujących podczas jazdy, ostrożnego prowadzenia i niestwarzania ponadplanowego niebezpieczeństwa. W Polsce kierowców aut uprzywilejowanych obligują: Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.

Jakie przepisy obowiązują kierowców-konwojentów?

Kierowców-konwojentów obligują identyczne regulaminy co kierowców środków transportu uprzywilejowanych, zatem Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prawo o ruchu drogowym. Istnieją jednak dodatkowe zasady do rozwożenia wartości pieniężnych, głównie rozmaitego typu czeków, weksli i pozostałych dokumentów będących substytutem gotówki. Którykolwiek ładunek chroniony powinien spełniać zastrzeżenie co do ilości „opiekunów”, np. od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi asekurować trzech wartowników. Dodatkowo wskazany przewóz powinien być ochraniany za pomocą komputerowych układów, m.in. układów sygnalizacji wtargnięcia, zespołów tv nadzorującej czy funkcji „panika”. Ci którzy zajmują miejsce za kierownicą wskazanych aut muszą obligatoryjnie przejść specjalny kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.

Szkolenia dla kierowców karetek, wozów strażackich i pojazdów przewożących wartości pieniężne

Sporo Ośrodków Szkolenia Kierowców oferuje specjalistyczne szkolenia dla osób, które planują dostać prawa na przemieszczanie się autami uprzywilejowanymi lub dostarczającymi wartości pieniężne. Z reguły można je podzielić na dwie kategorie: instruktaże standardowe i kursy dodatkowe. Pierwsze dotyczą osób, które dopiero chcą pozyskać zezwolenia na kierowcę-konwojenta lub kierowcę samochodu uprzywilejowanego. Drugi typ dedykowany jest dla tych, co zamierzają poprawić obecnie posiadane umiejętności oraz poszerzyć wiadomości. Instruktaże poza tym mieszczą w sobie część wykładową oraz część praktyczną. Ich celem jest wydajne wyszkolenie użytkowników samochodów do bezpiecznego praktykowania najprzeróżniejszych zwrotów na drodze w wymagających sytuacjach, np. gwałtownego hamowania, omijania barier z równoległym hamowaniem lub kierowania samochodem na niesłychanie wilgotnej trasie, gdzie jest wysokie niebezpieczeństwo poślizgu. Trenerzy w momencie szkolenia zwracają niesamowitą uwagę na pozycję wykorzystywaną przez prowadzącego za kołem kierownicy, szybkość trików (więc synergię ruchową), zdolność koncentracji na ulicy oraz najrozmaitszych czynnikach mających olbrzymie znaczenie w trakcie prowadzenia. Co ponad to? Prowadzący auta w czasie zajęć uczą się, w jaki sposób zwalniać kiedy auto osiąga nadzwyczajną prędkość albo zwalniać awaryjnie na zakręcie. Nierzadko przeznacza się kilka godzin na sterowanie po trolejach, które mają naśladować wypukłości tradycyjnej drogi, tzw. koleiny.

Czym są kursy jazdy defensywnej?

Podstawowym zamiarem jazdy defensywnej jest maksymalizowanie korzyści z wykształconych stylów i trików. Chodzi tu o przewidywanie określonych zjawisk na drodze, poprawną jej obserwację oraz przygotowywanie pojedynczych manewrów. Zajęcia jazdy defensywnej są poświęcone tak naprawdę wszystkim kierowcom, gdyż trenują jakim sposobem należycie jechać po ścieżkach osiedlowych, w centrum miasta czy po jezdni szybkiego ruchu. Dzięki niemu mamy szansę w ekspresowy i przystępny sposób przyuczyć się swobodnej jazdy, dobrego sygnalizowania światłami, wykorzystywania biegów lub wybierania pasu ruchu. Nauczyciele w czasie podróży uczą, jakie określony kierowca ma uchybienia, w jaki sposób opanować odpowiednie nawyki oraz jak zachować się w warunkach skrajnych. Reasumując: przemieszczanie się pojazdem w sposób defensywny musi być zawsze pewne. Prowadzący musi działać w zgodzie z wyedukowanymi wytycznymi i nawykami, podróżować zręcznie oraz konsekwentnie. Jeśli zamierzasz dowiedzieć się więcej w temacie zajęć dla kierowców, wejdź w ten odnośnik – Kurs dla kierowców przewożących wartości pieniężne

Strona używa cookies
Ok