Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba konkretnych uprawnień. Według przepisów prawa potrzebne jest tradycyjne prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, pozwolenie Starosty, dokument ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto niezbędne są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie zapewnia otrzymanie wszystkich koniecznych dokumentów. Dla osób, które posiadają już uprawnienia wcześniej przygotowano szkolenia uzupełniające, które poszerzą zdobyte umiejętności. By rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Głównym warunkiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady odpowiedniej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast badania lekarskie i psychologiczne można przejść po zakończeniu szkolenia albo w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi przede wszystkim osoby, które zamierzają prowadzić te pojazdy w ramach pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z wysokim ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Z uwagi na to kierowca musi wykazywać się błyskawiczną reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie trudnych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej lub gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie zainteresuje także kierowców chcących podjąć pracę w Służbie Celnej, Straży Granicznej, Służbie Parku Narodowego oraz innych służbach bezpieczeństwa. Osiągając te uprawnienia można też kierować bankowozy i pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tej formie.

Program i organizacja szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był wymyślony tak, aby nauczył kierowcę reagowania na trudne sytuacje drogowe i wychodzenia z nich bez kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje bezpieczeństwo na równi swoje, a także pasażerów albo innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie demonstruje ekstremalne sytuacje, w jakich niewykluczona jest utrata panowania nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy rozwijają swoje umiejętności, niezbędnych do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, mających już uprawnienia. W skład szkolenia wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, które są w zajęciach teoretycznych są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Ważnym elementem jest też przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Z kolei praktyczne zajęcia obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które będzie bazą do odebrania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszystkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy w roli kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy właściwej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wszelkie materiały szkoleniowe oraz egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Także zaliczenie badań psychologicznych oraz lekarskich wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i dostarcza fachową wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze pracowników. Instruktorzy opierają się na wiedzy, doświadczeniu i własnych umiejętnościach, które cierpliwie przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia dzięki świetnej organizacji i korzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi przygotowuje kierowców do kierowania pojazdem w trudnych warunkach. Edukacja zgodna z aktualnymi normami, doskonałe warunki nauczania oraz znakomita kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej pracy i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w każdej, nawet najniebezpieczniejszej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane

Strona używa cookies
Ok