kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, jaka nie zauważyłaby karetki podążającej na sygnale. Nie tylko w wyniku znanego odgłosu, jaki robi na ulicy, lecz również ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale znaczy bowiem jedno: w środku jest ktoś wymagający natychmiast pomocy, bo w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie albo życie. Ratownicy medyczni – rzeczywiście – są potrzebni, jednakże kierowca ambulansu również pełni ważną rolę. Co naprawdę robi? To znaczy: czym faktycznie zajmuje się osoba, która zasiada za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W zasadzie jego zadaniem jest transportowanie schorowanych osób, które wymagają błyskawicznej pomocy lub terapii, do szpitala lub innej jednostki medycznej. Przewozi również produkty medyczne, które potrzebują szczególnych warunków transportu. Kierowca karetki akceptuje wezwania od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w które miejsce musi się natychmiast udać, ile osób potrzebuje pomocy itd. Jeżeli prowadzi sam i natrafi na wypadek, jest zobowiązany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać chorych w ambulansie (za pomocą noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Niewątpliwie oprócz ofiarowania pomocy osobie pokrzywdzonej, wymaga się od kierowcy pogotowia, ażeby unikał impulsywnych manewrów na drodze. Priorytetowym celem jest nieszkodzenie rannemu, który jest transportowany do placówki medycznej. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobligowany do zachowania jej w należytym stanie technicznym, w schludności i w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do pacjenta. Za każdym razem musi obowiązkowo trzymać łączność ze stacją ratownictwa. Gdy podąża już karetką, musi dosyć wcześnie zasygnalizować innym użytkownikom drogi, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o sygnały dźwiękowe oraz wzrokowe. Każdy kierowca karetki musi wcześniej zrealizować specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, ażeby móc w ogóle zacząć pracę w tym zawodzie. Takie szkolenia są oferowane poprzez ośrodki kształcenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu pojazdu, jak również posiadać przydatne dyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po tymże fachu. Dobrze jest na początku upewnić się, że posiadamy dobrą znajomość warunków w jakich się go wykonuje. Kierowca karetki spotyka się z chorymi zakaźnie, więc nadwątlić się może również jego zdrowie. Ponadto jest narażony na duży stres podczas prowadzenia sanitarki. Istnieje spore zagrożenie, że będzie sprawcą wypadku jeżdżąc z pacjentem z ogromną prędkością. Na dodatek kierowcy uczestniczą przy wnoszeniu pacjentów do szpitala bądź pokrewnych placówek. Może to prowadzić do zranień dłoni, ramion czy kręgosłupa. Co ważne – zatrudnienie bynajmniej nie odbywa się w regularnych godzinach. Tu właściwie przyjdzie zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Kolejnym podłożem stresu są trudne przypadki życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy pogotowia mają kontakt systematycznie.

Nierzadko mocno wpływa to na złe usposobienie, jest powodem melancholii bądź co najmniej zaniżonego nastroju. Z pewnością dobrze jest zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, że fascynuje nas tylko niniejszy fach i jesteśmy silni wewnętrznie.

Na jakie uciążliwości są wystawieni kierowcy sanitarek?

Przeważnie na przesadny hałas (syreny sygnalizacyjne), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie pogotowia z dużą prędkością, przebieganie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), dokuczliwe rezultaty działania środków odkażających, drobnoustroje chorobotwórcze (jakie mogą rozmnażać się, np. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia ambulansu, przenoszenia pacjentów. Szczególnie istotnym (oraz jednocześnie niekorzystnym) składnikiem jest styczność z umierającymi pacjentami albo zmarłymi, co potęguje znacznie poziom napięcia psychicznego. Kierowca karetki może też ulec odrębnym urazom, przykładowo tym, które wywołają sami pacjenci. Ma to miejsce w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy karetki waha się w obrębie 3.000 zł brutto i jest uzależnione od rozmaitych czynników, np. lat pracy, opcji ekonomicznych szpitala albo regionu. Pracodawca zwraca niesamowitą uwagę na wiedzę oraz predyspozycje, jakie zatrudniony mógł uzyskać wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi możemy zdobyć jedynie na fachowym szkoleniu, a zleceniodawcy spoglądają na nie przychylnym okiem. Przeważnie do realizowania tego zawodu jest nieodzowne średnie wykształcenie oraz pozytywnie zaopiniowane psychotesty. Każda czynność kierowcy sanitarki jest pracą niezależną, innymi słowy, iż jedynie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców pogotowia? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok