Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na zdobytej przez lata wiedzy dentystów i na rozrostu technik i technologii używanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej poprawiają piękno uśmiechu, a duża z nich, osiągalna jest właściwie od ręki w ciągu kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Obecnie pacjenci mają do wyboru wiele zabiegów, które usuwają przebarwienia oraz poprawiają kształt zębów, a także uzupełniają braki. Dzięki temu każdy pacjent, który pojawi się u stomatologa, opuszcza gabinet w pełni uśmiechnięty już w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane oraz na czym polegają?

Digital Smile Design – cyfrowe projektowanie uśmiechu

Duża część pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po zakończonym leczeniu stomatologicznym. Do niedawna na ostateczny efekt należało czekać aż do końca leczenia oraz całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od tego, jakie zabiegi miały być przeprowadzane. Obecnie istnieje możliwość poznania rezultatu pracy stomatologa nim podejmie się leczenia. Techniką tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Czym to jest? Digital Smile Design to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych od pacjenta – to znaczy odpowiednich zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – dentysta za pomocą specjalnego programu wprowadza wszelkie poprawki. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów i wpływ zmian na cały wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można zastosować mając już stworzony plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent zobaczy etapy zmian lub skorzystać z programu w formie przyszykowania planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może przekazać stomatologowi jakiego rezultatu oczekuje, natomiast dentysta pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą niezbędne do uzyskania pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba zastąpić braki zębów nie tylko z uwagi na estetykę, ale i zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Wielu pacjentów w tym kierunku wybiera wszczepienie implantu stomatologicznego. Niestety dotąd, choć implanty są najtrwalszym oraz według dentystów najlepszym wśród uzupełnień protetycznych, cały zabieg ciągnął się przez kilka miesięcy, bo wszczepienie implantów dentystycznych wiąże się długotrwałym czasem integracji kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na całkowite zmniejszenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg aplikacji implantów w jeden dzień.

Choć i w tym zakresie implant musi zrosnąć się z tkanką kostną, na co będzie trzeba poświęcić trochę czasu, za sprawą nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, jaką można zaaplikować bezpośrednio na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Niesie to ze sobą dwie korzyści. Pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z nowym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza chroni implant upraszczając jego łączenie z kością. Kiedy już implant zęba całkowicie połączy się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, gdzie dentysta zamienia uzupełnienie tymczasowe na stałe uzupełnienie.

Profesjonale wybielanie zębów nowoczesną lampą w gabinecie dentystycznym

Wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi technikami wybielania zębów, zastosowanie specjalistycznej lampy gwarantuje o wiele lepsze efekty przy nawet jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa wszelkie przebarwienia powstałe na skutek diety, ponieważ nawet w pełni wyleczone zęby mogą posiadać, nieprzyjemny żółty odcień. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, jaka eliminuje większość przebarwień, a przy okazji eliminuje do 97% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również widoczny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów lampą w gabinecie stomatologicznym jest całkiem wygodny oraz nie zabiera dużo czasu. Bardzo ważnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu można dotrzeć do zakamarków jamy ustnej. Warto wiedzieć, że dentysta może bez problemu regulować siłę światła oraz w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony oraz licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można naprawić również przy użyciu protetycznych koron i licówek dentystycznych. Korony służą wymianie zębów np. po leczeniu kanałowym albo do wstawienia jej na implancie. Stosuje się je w głównej mierze z uwagi na to, że doskonale imitują zwykłe zęby. Wykonuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Natomiast licówki stomatologiczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się od razu na powierzchnię zębów. Dzięki nim można schować niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. przy zębach martwych, które nie odpowiadają na wybielanie. Licówki używa się również jako metodę poprawy minimalnych wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy schować np. diastemę (przerwę między zębami) albo ukruszony fragment zęba.

 

Wybielanie zębów Toruń

Strona używa cookies
Ok