Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Nowoczesna stomatologia estetyczna opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy i umiejętności stomatologów i na rozkwitu technologii i technik używanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest właściwie od razu w trakcie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice stomatologicznej. Od niedawna pacjenci mogą skorzystać z wielu technik, które eliminują przebarwienia oraz korygują kształt i wygląd zębów, a także wypełniają braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki przyjdzie do stomatologa, wychodzi z gabinetu w pełni uśmiechnięty już w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane oraz na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Duża ilość pacjentów zastanawia się, jaki będzie ich uśmiech po zakończonym leczeniu zębów. Parę lat temu na rezultat trzeba było czekać aż do końca leczenia oraz zupełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od tego, jakie zabiegi miały być przeprowadzane. Obecnie stworzono możliwość zobaczenia rezultatu działań stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Metodą tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Jak to działa? Digital Smile Design to nowoczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pochodzących od pacjenta – tj. odpowiednich zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć RTG – stomatolog przy użyciu specjalnego programu nanosi wszystkie zmniany. W tym celu używa tzw. linii referencyjnych dobiera kształt i kolory zębów i efekt zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Ponadto Digital Smile Design można zastosować mając już gotowy plan leczenia dentystycznego, dzięki czemu pacjent zobaczy etapy zmian albo skorzystać z programu w roli przyszykowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może wyjaśnić dentyście jakiego rezultatu oczekuje, natomiast stomatolog pokaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą potrzebne do uzyskania wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy zastąpić usunięte zęby nie tylko z uwagi na estetykę, ale i zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu wybiera aplikację implantu stomatologicznego. O ile dotąd, choć implanty są najtrwalszym oraz według stomatologów najlepszym wśród protez, cały zabieg ciągnął się przez kilka miesięcy, ponieważ aplikacja implantów zębowych łączy się długim czasem integracji kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły maksymalne zmniejszenie tego czasu. Obecnie możliwy jest zabieg aplikacji implantów w zaledwie jeden dzień.

Choć i w tym zakresie implant musi zespoić się z kością, na co będzie trzeba poświęcić trochę czasu, za sprawą nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną ze wszpaniałym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy stworzyli do tego nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, którą da się zaaplikować od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Niesie to ze sobą dwie korzyści. Pacjent wychodzi z gabinetu stomatologicznego z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego łączenie z kością. Kiedy już implant zęba w pełni zespoi się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, podczas której stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie stałe.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie dentystycznym

Wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi metodami wybielania zębów, wykorzystanie stworzonej do tego lampy zapewnia zdecydowanie widoczniejsze efekty przy ledwo jednej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszystkie przebarwienia zgromadzone na skutek diety, ponieważ nawet zupełnie zdrowe zęby mogą posiadać, nieprzyjemny żółty odcień. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a do tego eliminuje do 96% bakterii. Inną zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Co więcej sam zabieg wybielania w klinice dentystycznej jest niezwykle wygodny oraz nie zajmuje dużo czasu. Bardzo funkcjonalnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu można dojść do całej jamy ustnej. Warto wspomnieć, że stomatolog może bez trudu regulować natężenie lampy oraz w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony oraz licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się polepszyć też przy użyciu protetycznych koron i licówek dentystycznych. Korony służą zastąpieniu zębów na przykład po zabiegu endodontycznym pod mikroskopem albo do osadzenia jej na implancie. Wykorzystuje się je przede wszystkim ze względu na to, że doskonale imitują prawdziwe zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Natomiast licówki dentystyczne to niewielkie nakładki, które zakłada się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Dzięki nim da się ukryć trudne do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki używa się też jako metodę poprawy minimalnych wad kształtu zębów. Aplikując licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) albo ukruszony fragment zęba.

 

Licówki Toruń

Strona używa cookies
Ok