Prześwietlenie RTG zębów u stomatologa

RTG w gabinecie stomatologicznym służy przede wszystkim prawidłowej diagnostyce problemu. Dentyści wykonują prześwietlenia RTG, by mogli osiągnąć potrzebne informacje co do ułożenia oraz zdrowia zębów w szczęce. Zazwyczaj pozwala to na dostrzeżenie dolegliwości, które nie są widoczne, w trakcie zwyczajnego badania kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to po prostu rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zazwyczaj te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo przybliża poszczególne zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Tymczasem rentgen zębów zewnątrzustne odkrywa komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań RTG w dentystyce

RTG zębów u dentysty wykonuje się dla odmiennych specjalizacji w dentystyce. Najczęściej, specjalistycznego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG uznaje się też jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują wcześniejszego odczytania położenia zębów. Dzięki temu dentysta ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak dużą przerwę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku i doznał urazu zębów lub szczęki, dentysta również wysyła go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a do tego jest niezbędnym elementem diagnostyki nowotworów.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po ukończeniu leczenia, by sprawdzić jego skuteczność.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych wykonuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na nową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli oraz nie wymusza od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. To nie problem, by tak jak zazwyczaj zjeść posiłek, napić się oraz zarzyć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed prześwietleniem RTG zębów jest usunięcie wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Co oznacza, że na RTG u stomatologa należy przyjść bez biżuterii i spinek, a chwilę przed badaniem należy ściągnąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa tylko kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto wspomnieć, że dentysta, robiący RTG przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia rentgenowskie budzą strach, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, ale nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie robienia prześwietlenia RTG zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG bardzo często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, z tego względu trzeba pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnio. Prześwietleń rentgenowskich powinny omijać kobiety w ciąży, bez względu, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej u stomatologa.

Ze względu na to, że RTG zębów da się wykonać w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze wspomnieć plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która z reguły wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można umieścić w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na przesłanie obrazu prześwietlenia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest znacznie wytrzymalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok