Utrata zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, by nie doszło do nowych zmartwień. Przyległe zęby oraz zęby naprzeciw potrzebują oparcia, inaczej one same mogą zacząć się chwiać,  a w efekcie wypadać. Z uwagi na to stomatolodzy zalecają jak najszybciej wypełnić lukę. Jednym z często stosowanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, które staną się oparciem dla filarów mostu. Ten sposób uzupełnienia może więc zostać używany tylko jeśli brak mieści się między zębami sąsiednimi. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że można w ten sposób wymienić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są zdecydowanie wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż wielu pacjentów obawia się resztek pokarmów przenikających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, bo dobrze dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które nakłada się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Możemy wyróżnić 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny montuje się na wcześniej przygotowane przyległe zęby, czasami bywa też tak, że filarami stają się implanty . Taki typ mostu jest niezwykle wytrzymały i stosowany w większości klinik dentystycznych. Bywają jednak miejsca, w jakich koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta technika jest rzadziej używana, bo jest mniej trwała i można nią uzupełnić tylko pojedynczy ząb.

Zwykle mosty protetyczne od dentysty tworzone są z kilku różnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często wykorzystywane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a czasem na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z jakiego wykonywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby na stałe uzupełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, ale nie mogą decydować się na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby usunąć powstałą przerwę i zahamować pogłębiające się chwianie się zębów sąsiednich oraz ograniczyć zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, bo rzutuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale też sam prezencję twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Wypełnienie braku zęba w gabinecie dentystycznym sprawia, że przywracamy właściwy rozkład sił w ciągu żucia oraz prawidłowe funkcje i budowę zgryzu. Taką metodą unikamy też ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w luce resztki jedzenia. Podstawowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki powinno się spełnić, aby dentysta mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zniszczenia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest diagnoza i badania, które pomogą dentyście uznać, czy zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeżeli dentysta nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do pracy. Kiedy według planu oparciem dla mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przygotować. W tym celu dentysta musi odrobinę je oszlifować, aby później możliwe było dokładne dostosowanie mostu. Pomimo obaw wielu osób szlifowanie zębów nie boli, bo mieści się w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie niszczy zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, ile części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny przy założeniu mostu na implantach. Gdy zęby zostaną już przygotowane, następnym etapem zakładania mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk stworzy idealnie dopasowany most. W czasie, kiedy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, dentysta nakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie aplikuje na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i estetyka. Za ich pomocą możemy odzyskać parę zębów na raz i przywracamy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz całkowity komfort.

Most protetyczny

Strona używa cookies
Ok