Proteza w jeden dzień u stomatologa

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że leczenie w gabinecie stomatologicznym zwykle rozkłada się na parę wizyt. Zwłaszcza w czasie zabiegów z dziedziny implantologii, ortodoncji czy chirurgii stomatologicznej. W tych czasach metody pozwalają dentystom na ograniczenie czasu, jaki pacjent przeznacza na leczenie w klinice dentystycznej. Dzięki współczesnym sposobom implantologicznym kliniki stomatologów oferują możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Nowy uśmiech podczas jednej wizyty? Sprawia wrażenie niemożliwego, a jednak szybka naprawa zębów jest możliwa już niemal od ręki.

Piękny uśmiech w jeden dzień? Szybka alternatywa dla innych protez

Co to jest implant w jeden dzień i dlaczego różni się od innych wszczepów implantologicznych? Różnica pomiędzy tradycyjnym zabiegiem wszczepienia implantów zębowych w gabinecie stomatologicznym, a natychmiastowym wszczepieniem implantów w jeden dzień, polega na metodzie wstawiania implantów. Najczęściej aplikowane są tak zwane dwufazowe implanty. Taki model leczenia stomatologicznego cechuje się tym, że w pierwszej kolejności aplikowany jest implant, po czym w drugim etapie dentysta mocuje uzupełnienie protetyczne. Te dwie fazy odgradza długotrwały proces osseointegracji, czyli czas, kiedy implant zespaja się z kością szczęki lub żuchwy. Dopiero po nim implant zębowy oraz kość zrosną się na stałe, proteza może zostać umieszczona przez stomatologa.

W sytuacji wszczepiania zębów w jeden dzień, stosowane są implanty jednofazowe, w jakich cały proces umieszczenia implantów i oparcia na nich nadbudowy protetycznej zamyka się podczas jednej wizyty. Należy też zauważyć, że procedurę umieszczenia implantów w jeden dzień bezwzględnie muszą poprzedzić całkowite badania diagnostyczne u stomatologa, żeby całkowity proces leczenia dentystycznego był jak najbardziej prezcyzyjny oraz bezpieczny. Na bazie badań dentysta przygotowuje treściwy plan leczenia dentystycznego i szablony, jakie są konieczne do spreparowania indywidualnego modelu nadbudowy protetycznej. Tymczasem sam zabieg natychmiastowego wszczepienia implantów dentysta przeprowadzi w czasie jednej wizyty. Warunekiem uzyskania pięknego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie jamy ustnej oraz kości pacjenta. Bez tego wcześniej konieczne okaże się leczenie u stomatologa, by w przyszłości nie narażać na ewentualne powikłania miejsca wszczepu.

Jak wygląda leczenie implantami w jeden dzień

Pierwszym etapem leczenia implantami w jeden dzień jest specjalistyczna konsultacja stomatologiczna. W tej fazie przygotowywane są wszystkie elementy poprzedzające zabieg właściwy. Dentysta sprawdza stan zębów i kości pacjenta oraz personalne warunki. Jego rolą jest także wzięcie odpowiednich wycisków, na bazie których dentysta protetyk stworzy dobrą protezę. Ponadto pacjent ma do wyboru parę możliwości. Patrząc na ilość utraconych zębów, może zdecydować się na różne nadbudowy protetyczne. Przy mniejszych brakach wystarczy korona protetyczna lub most protetyczny. W sytuacji całkowitego bezzębia przeważnie sugerowana przez stomatologów jest metoda oparcia protezy całkowitej na 4 lub 6 implantach metodą All on 4 lub All on 6. W trakcie tych przygotowań dentysta określa także koszt implantów i całego leczenia.

Następnym etapem zębów w jeden dzień jest zabieg właściwy, przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. W tej fazie dentysta umiejscawia 4 lub 6 implantów zębowych, a następnie bezpośrednio tymczasową protezę. Z jakiego powodu wspominamy o protezie tymczasowej? Niezależnie od metody – implantów jedno- czy dwufazowych – śruba, czyli podstawa implantu, musi zrosnąć się z kością, a na to potrzeba czasu. Tymczasowa odbudowa protetyczna zapewnia pacjentowi całkowity komfort i właśnie skorzystanie z takiej tymczasowej protezy stomatologicznej umożliwia odzyskanie pięknego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od stomatologa z stabilnym i uzupełnionym uzębieniem w jeden dzień, jakiego może używać tak, jak ze swoich zębów. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe chroni implanty i umożliwia im bezpieczny proces zespojenia z kością, a także wygląda całkiem naturalnie.

Końcowy etap leczenia dentystycznego implantami w jeden dzień następuje po zespojenia z kością implantów, gdy uzupełnienie protetyczne tymczasowe zastępuje właściwe uzupełnienie protetyczne. Przeważnie na zabieg trzeba umówić się ze stomatologiem po kilku miesiącach. Ten element też będzie wliczony podczas sporządzania planu leczenia stomatologicznego. Ostateczna odbudowa protetyczna przygotowywana jest wysokiej jakości surowców i dopasowana do każdego pacjenta, co sprawia, że będzie dobra do końca życia. Jedynym wymaganiem, jest zachowywanie pełniej higieny i ciągłe konsultacje stomatologiczne. Wszystkie zalecenia lekarz dentysta oczywiście przedstawia pacjentowi w trakcie kolejnych wizyt. To istotne, by wiedzieć, jak dbać o swoje implanty!

Implanty w jeden dzień – All on 4 lub All on 6

Natychmiastowe wszczepianie implantów zwykle przeprowadzane jest w jednym z dwóch systemów stosowanych przed stomatologów implantologów. Zazwyczaj wszczepia się je w przypadku osób dotkniętych całkowitym bezzębiem. Obie te techniki są sposobem uzyskania pięknego uśmiechu w jeden dzień. Różnica dotyczy liczby implantów, na których będzie zamontowana proteza. Według uznania protezę można osadzić na 4 lub 6 implantach. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na metodę All on 4 czy metodę All on 6, każda z nich zapewnia dobrą stabilizację protezy, w końcu to jest dla nas ważne najbardziej. All on 4 oraz All on 6 dają stabilne wsparcie dla protezy, która z uwagi na to nie rusza się, nie wysuwa ani nie wypada w trakcie jedzenia czy mówienia. Te systemy implantów w jeden dzień, stomatolodzy zalecają przede wszystkim osobom, które utraciły pełen łuk zębów. Dzięki zastosowaniu zaledwie czterech albo sześciu implantów, cena dentystycznego leczenia implantami w jeden dzień, są zdecydowanie ograniczone, a pacjent może cieszyć się swoim nowym wspaniałym uśmiechem w jeden dzień

Strona używa cookies
Ok