Nowoczesne zabiegi w stomatologii

Nowoczesna stomatologia estetyczna bazuje na wypracowanej przez lata wiedzy dentystów oraz na rozwoju tecjnologii i technik stosowanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest niemal od razu w trakcie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice dentystycznej. Obecnie pacjenci mają do wyboru wiele metod, które eliminują przebarwienia i korygują kształt zębów, a nawet uzupełniają braki. Dzięki temu każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu uśmiechnięty w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design)

Duża ilość pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu dentystycznym. Parę lat temu na rezultat należało czekać aż do końca leczenia i zupełnego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Obecnie istnieje możliwość poznania rezultatu działań stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Sposobem tym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Czym to jest? Digital Smile Design to nowoczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pochodzących od pacjenta – to znaczy zestawu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog za pomocą specjalnego programu nanosi wszystkie poprawki. W tym celu używa tzw. linii referencyjnych dobiera kształt i kolory zębów oraz efekt zmian na cały wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można zastosować mając już stworzony plan leczenia dentystycznego, więc pacjent zobaczy etapy zmian lub użyć programu w roli stworzenia planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może pokazać stomatologowi jakiego rezultatu oczekuje, a wtedy stomatolog wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą potrzebne do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że powinno się wypełnić braki zębów nie tylko z uwagi na estetykę, ale i zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym kierunku wybiera zastosowanie implantu zębowego. Niestety do tej pory, chociaż implanty są najtrwalszym i według dentystów najlepszym wśród protez, cały przebieg leczenia ciągnął się przez parę miesięcy, dlatego że wszczepienie implantów dentystycznych łączy się sporym czasem zrastania implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na całkowite skrócenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym zakresie implant będzie musiał zespoić się z kością, co zabierze trochę czasu, za pomocą nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny ze wspaniałym uśmiechem nawet w jeden dzień. Stomatolodzy stworzyli w tym celu nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, którą da się założyć od razu na wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z kliniki dentystycznej z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza chroni implant upraszczając jego gojenie. Gdy już implant całkowicie połączy się z kością, pacjent wraca na następną wizytę, podczas której stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałą protezę.

Profesjonale wybielanie zębów nowoczesną lampą u dentysty

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi sposobami wybielania zębów, zastosowanie stworzonej do tego lampy zapewnia o wiele lepsze rezultaty przy ledwo pojedynczej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszystkie przebarwienia zgromadzone w wyniku diety, dlatego że nawet w pełni wyleczone zęby mogą posiadać, brzydki żółty odcień. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technologia naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a obok tego eliminuje do 96% bakterii. Inną zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów w klinice dentystycznej jest bardzo wygodny i nie pożera wiele czasu. Szczególnie funkcjonalnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu da się dojść do całej jamy ustnej. Warto wiedzieć, że stomatolog może swobodnie regulować moc lampy i w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się polepszyć też przy użyciu koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów np. po leczeniu kanałowym lub do umieszczenia jej na implancie. Wykorzystuje się je przede wszystkim z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują naturalne zęby. Wykonuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to cienkie nakładki, jakie zakłada się od razu na zęby. Dzięki nim da się zakrywać niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. przy zebach martwych, które nie odpowiadają na wybielanie. Licówki używa się też jako sposób korekty małych wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub ukruszony fragment zęba.

Stomatolog

Strona używa cookies
Ok