DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który gwałtownie wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi podobnych doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba dobrze wybrać specjalistę, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu twierdzą, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, tym bardziej może być  dużego stresu dla malucha. Jeżeli więc masz w planach umówić swoje dziecko do lekarza, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na maskotkach. Istotny jest również udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo istotna jest także normalna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluchowi podstawowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, kolorowanki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko mało ważne szczegóły, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Dobrze udekorowany gabinet dentystyczny powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla najmłodszych

Zdarzają się osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także specjalnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne wręcz nieco oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale także nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty dentysta powinien także wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- jak i jak często je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie trzeba się bać.

Dentysta Grudziądz

Strona używa cookies
Ok