Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Zniekształcenie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również polepszyć estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, ale nie przebijają się przez błonę śluzową albo rosną w środku kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Zwalcza się głównie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej odnosi się do kłów. Kiedy ząb, na etapie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach są wynikiem różnych przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, wszczepiając implanty zębów. Takie działanie ma wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, po to by polepszyć estetykę żuchwy. Wykonywane są też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Strona używa cookies
Ok