WordPress, jako jedna z największych i często wykorzystywanych platform do tworzenia witryn WWW posiada też specjalną zaletę. Najlepsze funkcje tworzone są we wtyczkach, a dzięki wtyczce WooCommerce to też idealne narzędzie do założenia e-sklepu. Ze względu na to, że WordPress pracuje poprzez własny CMS, tj. system zarządzania treścią, jest łatwy we współpracy dla użytkowników i umożliwia projektowanie stron i sklepów internetowych bez potrzeby wykorzystania rozwiniętej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest w pełni wkomponowaną w WordPressa wtyczką, jaka przebudowuje witrynę WWW na WordPressie w e-sklep. Jej obsługa, szczególnie że jest dostępna w polskiej wersji językowej, jest stosunkowo prosta i gwarantuje dużo możliwości. Dzięki niej da się wstawiać produkty, ich opisy oraz szczegółowe dane, grafiki, ceny, a nawet stan magazynowy. Natomiast osoby korzystające ze sklepu internetowego zyskują funkcję koszyka i w łatwy i bezpieczny sposób mogą dokonać zakupu.

Czy warto budować sklep internetowy używając WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce powstała z myślą o użytkownikach WordPressa, co sprawia, że została dopasowana do jego funkcjonalności, a jej procedura dodawania jest całkowicie prosta. Poza tym sporo szablonów i motywów jest w pełni kompatybilnych z WooCommerce, dzięki czemu graficzna oprawa, elementy układu lub działanie sklepu na WordPressie jest łatwe do zmieniania. Wystarczy odrobina wiedzy i wyobraźni, żeby zbudować sklep internetowy dopasowany do potrzeb, a do tego ciekawy wizualnie i przyjazny dla klientów.

Co tak samo istotne, budując e-sklep poprzez WooCommerce i WordPress otrzymuje się totalną kontrolę nad sklepem. To wyróżnia WooCommerce w zestawieniu do e-sklepów abonamentowych, to proste  modyfikacje funkcjonalności i wyglądu sklepu, przy wsparciu specjalistów. E-sklepy na WordPressie są tak często projektowane, że przy zaistnieniu kłopotu można nie tylko zwrócić się o pomoc profesjonalnych firm, ale też szukać wśród grup, na forach czy blogach wsparcia ekspertów i osób, które wcześniej spotkały się z takim samym problemem.

Pozytywem WooCommerce jest także to, że zawiera szeroki zakres rozbudowanych dodatków. Powodzenie e-sklepów na WordPressie sprawia, że developerzy stale projektują osobne dodatki i wtyczki poświęcone WooCommerce. To oznacza, że jeżeli sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, z reguły wystarczy przejrzeć gotowe dodatki i bardzo prawdopodobne jest to, że pasujące do potrzeby do pracy dopasowane rozszerzenie jest dostępne od dawna. Obok tego WooCommerce systematycznie usuwa konflikty między dodatkami i szablonami w trakcie aktualizacji.

Uruchomienie e-sklepu za pomocą WooCommerce

Dodanie WooCommerce do WordPressa jest zupełnie proste. Wystarczy w sekcji wtyczek wyszukać WooCommerce. Po aplikacji wtyczki, w panelu administratora pokazują się dodatkowe opcje, w których możliwe jest wstawianie produktów, kierowanie zamówieniami lub płatnościami oraz zapisywanie informacji o klientach. Poza tym dostępne są także statystyki, raporty i analizy sprzedaży.

Warto mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie opcje WooCommerce są w pełni nieodpłatne. O ile nieodpłatna wersja zapewnia wiele, niektóre dość ważne w e-sklepie opcje mogą wiązać się z kosztem. Między innymi płatne dodatki dotyczą obsługi płatności online, współpracy z firmami kurierskimi, sklepami mediów społecznościowych (np. sklep na Facebooku), lub zaawansowanych funkcji ofert i rekomendacji. Większość płatnych rozszerzeń posiada bezpłatną wersję, chociaż może okazać się, że do najwydajniejszego funkcjonowania sklepu internetowego na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie sklepu internetowego na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to istotna kwestia. Sam WordPress oraz WooCommerce są ciągle poprawiane przez autorów, ze względu na co są oceniane jako narzędzia bezpieczne. Problemem mogą okazać się jednak inne wtyczki, które nie w każdym przypadku są w pełni zgodne ze sobą, za sprawą czego mogą w pewnym stopniu stanowić dojście do sklepu. Dlatego, lepiej wybierać ograniczoną ilość rozszerzeń, głównie tych całkowicie potrzebnych do stworzenia sklepu. By zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu stworzonym przez WooCommerce i WordPress najlepiej na bieżąco aktualizować wtyczki i motywy. Aktualizacje przeważnie nastawione są na usuwanie błędów i luk. Poza tym dojście do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien mieć głównie właściciel sklepu internetowego i ewentualnie administratorzy wsparcia technicznego. Co więcej hasła dostępu muszą być wysoko skomplikowane, żeby gwarantowały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Należy także postawić na solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz pomoc fachowców. Wsparcie techniczne może być nieoceniona, gdy pokaże się problem, z którym trudno będzie wygrać samemu. Obok współpracy z profesjonalną firmą, jaka trudni się pomocą techniczną w zakresie WordPressa, sporo rozwiązań kłopotów znajduje się na forach internetowych albo na grupach. Niekiedy wystarczy zadać w takim miejscu pytanie i czekać na odpowiedź. Jeżeli jednak kłopot wymaga szybkiej naprawy, lepiej sięgnąć po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe

Strona używa cookies
Ok