Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z wytężonym wypełnianiem opasłych ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad kalkulatorem oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do sceny z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. W zasadzie księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie konstruuje dodatkowych przekazów oraz nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym oddziałem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wówczas, gdy jest dokonywana na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyznaczonym biurze. Do jej fundamentalnych zadań trzeba zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie statystyk, wstawianie danych do systemu księgowego, sumowanie opłat dla wielorakich instytucji, np. ZUS.

Każda księgowa ma okazję razem z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia wnioskować o wyższe stanowisko w firmie. Bez cienia wątpliwości najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która kontroluje transfer zasobów finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się sprawami administracyjnymi, steruje pracownikami oraz ma zawsze na oku postęp własnego wydziału.

Każda księgowa ma okazję też założyć swoją działalność gospodarczą, zatem prowadzić własne biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu aczkolwiek pożądana jest licencja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć praktyczne umiejętności w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (natychmiast po skończeniu konkretnych studiów). Ażeby dostać pracę jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie banalne. Powinniśmy obowiązkowo opanować określone imperatywy, razem z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo posiadać w takiej sytuacji dokładną wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za pieniądze przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku niezbędne jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na wybranych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie różnić). Wcale nie chodzi tutaj o zaprezentowanie stopnia magistra, tylko o należytą wiedzę. Zaś tej w sumie nie da się uzyskać na innych specjalizacjach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeżeli zamierza, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności wyuczonych, powinna posiadać również kompetencje „wrodzone”, przykładowo skrupulatność oraz rzetelność w pełnieniu wszelkich zobowiązań. Mały defekt w obliczeniach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (gdzie mamy do czynienia z ogromnym obiegiem pieniędzy), lecz również mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z zakresu opracowywania księgi zysków oraz wydatków (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, tworzenia pitów, jak i przygotowywania sprawozdań, przykładowo dla GUS. Należałoby pamiętać, że zadaniem osoby działającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz udoskonalanie umiejętności. Inaczej mówiąc, ukończenie studiów jest dopiero koniecznym warunkiem do wykonywania niniejszego fachu, natomiast doświadczenie tym, czym mamy szansę pozyskać wielu Kontrahentów.

W ostatnim czasie niesamowicie rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takim przypadku Klienci w ogóle nie muszą wychodzić z mieszkania albo placówki, by ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w umówionym miejscu oraz pobiera wszelakie papiery na potrzeby wyliczeń. Może również posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam niezwłocznie zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest optymalnym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od wielu lat działają w branży oraz nie zamierzają obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa rachunkowego łączy się jednak z kilkoma wymogami, np. sporymi wkładami finansowymi. Koszt utworzenia odrębnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony przeważnie od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wydzierżawienie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niż na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że dużą liczbę druków można bez problemu załatwić przez Internet. Więc mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście dobrym pomysłem, w szczególności, jeżeli właśnie rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby założenia biura księgowego pożądane są: zarejestrowanie swej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można rzucać Klientom przypadkowym cen, przykładowo takich, które wypatrzymy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: prestiżem firmy, położeniem przedsiębiorstwa oraz poziomem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Każdorazowo dokonuje się podziału na liczbę formularzy.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link w tym miejscu

Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok