Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o fundamenty i rozpocząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, jak połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie projektant pomoże odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok