Zakup domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po latach mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też kwestię garaży. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wiekowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę mające wpływ kwoty i w takim wypadku warto to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do sprawdzenia. Priorytetowo należy sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W przypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Wszystko o nieruchomościach —> http://mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok