Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała oraz nie zniszczała za prędko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do zapadania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych oraz niekosztownych materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy znacznie ułatwia ułożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei ogólna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrać do swojego portfela mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, różnice temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Główną niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi lub przesadne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być położony we właściwy sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele lat. Co więcej dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że główną rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się trwały oraz by spełniał swoją rolę przez lata. Powinno się unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które bez trudu możemy dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa oraz beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok