Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała za szybko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do obniżania się, ale również najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych i tanich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy zdecydowanie ułatwia nałożenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast ogólna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, kiedy potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej również można dostosować do do swojego budżetu ze względu na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Podstawową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi i nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, niekorzystnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać wiele czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być wykonany w prawidłowy sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały i żeby spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać zostawiania dużych przerw między nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych form lub stempli. W ten sposób da się uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które łatwo można dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Usługi brukarskie

Strona używa cookies
Ok