Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompy grzewcze przynależą do urządzeń, które pobierają energię wypływającą z przyrody. Wymuszają ruch ciepła z gruntu, powietrza bądź wody. Cały proces ogrzewania lokalu przebiega więc w dość nieskomplikowany sposób. Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie w budynkach mieszkalnych, klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie, sektorze spożywczym, ogrzewaniu budynków i nagrzewaniu wody do codziennego użytku. Dziś są wyjątkowo innowacyjnymi urządzeniami mieszającymi funkcję ocieplania i schładzania.

Pompy ciepła – zasada działania i typy

Pompy grzewcze wykorzystują energię z odnawialnych źródeł energii i transportują ją do układu ciepła lokalu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Dzieli się je ze względu na dwa nadrzędne kryteria: wariant dolnego źródła ciepła i technologię zwiększania ciepłoty i ciśnienia. Pompy grzewcze, które zdobywają energię z dolnego źródła ciepła dzieli się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy czerpiące z odparowywania bezpośredniego oraz wody. Mając na uwadze drugie kryterium, rozróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Potrafią działać w kompleksie monowalentnym i biwalentnym, mianowicie jako indywidualne źródło ciepła w domu bądź w połączeniu z kolejnym źródłem, np. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna pokrywa w pełni zapotrzebowanie na ciepło, np. dużego domku jednorodzinnego, jednakże trzeba poprawnie określić projekt dystrybucji energii. W przypadku układu równoległego istotna jest temperatura poza domem i obciążenie pompy. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ten drugi wyznacznik jest zbyt wysoki, sterownik pompy uruchamia posiłkowe urządzenie do wytwarzania ciepła. System alternatywny polega na tym, że główna pompa cieplna będzie nagrzewała albo chłodziła wnętrza wyłącznie do ustalonej temperatury. Dogrzewanie przechodzi następnie przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Niniejszy typ nagrzewania sprawdzi się znakomicie w budynkach z grzejnikami.

Najważniejsze zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Wszystko właściwie zależy od tego, na który typ pompy cieplnej się zdecydujemy. W internecie można wyszukać o nich niemało informacji, przykładowo. wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” lub „Pompa ciepła cena”. Pompa cieplna opierająca się na systemie woda – woda ma dwa kluczowe moduły: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej mocnymi stronami są: mała dewastacja terenu, nikłe uzależnienie od warunków atmosferycznych, trwałość temperatury źródła przez cały rok, względnie niewielkie wydatki na inwestycję przy funkcjonujących zasobach wodnych, wysoki wskaźnik skuteczności. Pompa termiczna gruntowa ma jednak dość duże wymagania co do klasy czerpanej wody (twardość, zawartość manganu i żelaza), znaczne koszty zbudowania studni, pompa głębinowa czuła na awarie, okres eksploatacji maksimum do 20 lat, przeprowadzenie badań wydajności studni (dla głębszych niż 30 m, trzeba pozyskać zezwolenie wodno – prawne. Oprócz tego w przypadku, jeśli woda głębinowa jest „uciążliwa chemicznie”, trzeba ubezpieczyć pompę w prawidłowy zespół filtrów (natomiast to tworzy kolejne koszty).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa tego rodzaju przeważnie jest zintegrowana z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To właśnie on pobiera ciepło z dolnego źródła ciepła. Solanka powstaje z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet nadzwyczaj niskich temperaturach. Powszechnie stosuje się trzy rodzaje kolektora: kolektor poziomy, spiralny bądź pionowy (a mianowicie sonda głębinowa).

  • Kolektor płaski otrzymuje się ze specjalnych rurek polietylenowych, które układa się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego skuteczność jest uzależniona od typu ziemi. Im bardziej wilgna oraz gliniasta, tym więcej odda ciepła. Niezależnym źródłem ciepła może być jezioro bądź staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na analogicznych zasadach. Pojedyncze jego moduły mają postać spiralnych zwojów. Kładzie się je w rowach o długości od 15 do 20 metrów.

Istotną przewagą kolektorów płaskich jest nieduży koszt inwestycji i łatwość wykonania. Negatywnymi stronami natomiast: brak możliwości sadzania drzew nad kolektorem, nakrywania ziemi nad nim np. asfaltem czy kostką brukową, skrócenie czasu wegetacji roślin umieszczonych nad nim, obejmowanie dużej powierzchni, wyższe koszty pompowania glikolu. Jeżeli nie można przyłączyć kolektora poziomego, w takiej sytuacji należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części posiadają wygląd pociągłej litery „U” oraz mogą być położone od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Pozytywną stroną tego rozwiązania jest uniezależnienie od warunków pogodowych, duża wydajność, nieznaczny stopień deformacji obszaru, mniejsze wydatki wtłaczania glikolu oraz opory hydrauliczne. Niestety nie można obyć się bez specjalnego sprzętu i uprawnień wodno – prawnych.

Inne rozwiązanie – sorpcyjna pompa ciepła

Mechanizm sorpcji to innymi słowy włączenie przez pewną ciecz odmiennej cieczy bądź gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną gazowaną, to po otwarciu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej standardowo rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy ciepła sorpcyjne, współczesne można trafić na dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która pochłaniana jest przez, przykładowo wodę oraz podczas tego procederu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są obecnie w fazie prac badawczych jeśli chodzi o używanie ich do ocieplania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wykorzystuje się je jako maszyny chłodnicze o niezmiernie dużej mocy. Ażeby maszyny cieplne sorpcyjne działały, muszą bazować na zespole próżniowym.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta kliknij w link – Pompa ciepła cena

Strona używa cookies
Ok