Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Projekt domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Zaplanować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozkład pomieszczeń. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik czuł się swobodnie. Przeanalizować należy także o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Istotna kwestią jest także wybór właściwej metody ogrzewania. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W tym przypadku przemyśleć trzeba montaż ogrzewania węglowego albo olejowego. Wybór ten ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na komfort na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Największe straty są wynikiem niewystarczająco zaizolowanego poddasza. Dlatego kwestii ocieplenia nie powinno się omijać. Metoda izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Stosowane są różne produkty: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, określana dla uproszczenia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej stosowanym materiałem stosowanym do izolacji budynków jest spieniony polistyren. Posiada on wiele zalet:jest łatwy w montaży. Jednak nie nadaje się do ocieplania tych części domu, które są podatne na ogień – dotyczy to głównie elementów drewnianych. Alternatywą jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez specjalistów zajmujących się termoizolacją. Wełna jest ognioodporna, idealnie zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę należy chronić przed nasiąkaniem poprzez zastosowanie folii chroniących. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w wielu wersjach. Produkuje się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Substancje te podgrzewa się i potem pod wpływem ciśnienia tworzy się pianka, którą wykorzystuje się do ocieplania. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i momentalnie twardnieje. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale przylega do niemal każdego podłoża. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, ocieplenie więźby dachowej można wykonać w jeden dzień.

Rodzaje pianki

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga stworzona została do zewnętrznej izolacji budynków. Obok termoizolacji pianka PUR stanowi także świetnym produktem hydroizolacyjny, przez to wykorzystywana jest do ocieplania fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Stosuje się ją do izolacji wnętrz.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Stosowana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach gospodarskich. Ocieplenie z poliuretanu nie stanowi zagrożenia dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie kruszy, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, przez co nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka poliuretanowa nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, bo doskonale przylega do drewnianych czy betonowych powierzchni. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Zastosowanie pianki PUR zmniejsza ten problem. Poliuretan tworzy zwartą powłokę dlatego nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Stwarza to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w błyskawicznym tempie. Konfrontując, ocieplenie z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Właściwe ocieplenie domu to inwestycja, którą należy przemyśleć i właściwie zaplanować. Przeanalizować trzeba pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Tradycyjne produkty wykorzystywane do izolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka PUR ma doskonałą opinia u fachowców, zauważają oni jej uniwersalność. Znacząca zaletą jest także krótki czas wykonania ocieplenia. Pianka PUR stosowana jest nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale także jako izolacja budynków przemysłowych i gospodarczych.

Strona używa cookies
Ok