Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W tematyce budowlanej możemy zetknąć się z dwoma wariantami pianki PUR z zamkniętymi komórkami oraz z otwartymi komórkami. Piankę zamkniętokomórkową o ścisłości ok 40 kg/metr sześcienny wykorzystuje się po pierwsze do ochraniania przed zimnem oraz izolacji pomieszczeń magazynowych, izolacji poszyć dachowych i stropodachów, jak również w trakcie budowania mroźni, a ściślej spiżarni chłodniczych do przechowywania owoców oraz warzyw. Piankę poliuretanową o wyższej spójności (60kg/metr sześcienny) dostosowuje się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, zadaszeń płaskich, fundamentów, podłóg (jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe) oraz do rozdzielania obszarów, w jakich stykamy się z poważniejszym naporem. Zaś piankę otwartokomórkową wolno zużyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek oraz ścian działowych wewnątrz mieszkania, hangarów albo lokali fabrycznych.

Pianka z otwartych komórek jest uformowana z niezliczonych „wylotów”, przez co ma możliwość „oddychać”, inaczej zapewniać odpowiednią wentylację lokum i wypuszczać nadmiernie dużą zawartość pary wodnej. Przeciwdziała występowaniu pleśni, dlatego idealnie nadaje się do wyciszania poddaszy. Ma nie tylko właściwości blokujące, odprowadzające parę wodną i wyciszające. Jest niesamowicie lekka, nie obciąża poważnie architektury oraz nakłada się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Możemy zatem wycieplać nią pokrycia dachowe w którymkolwiek dowolnym typie – choćby te wyjątkowo złożone. Jakie posiada wady? Właściwie żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie spożytkuje do izolacji piedestałów, do czego zdecydowanie się nie nadaje. Warto wspomnieć, iż niestety nie jest niewrażliwa na oddziaływanie ognia.

Pianka zamkniętokomórkowa umożliwia najwłaściwszą izolację oraz jest niesłychanie niepodatna na czynniki zewnętrzne. Wykorzystuje się ją przeważnie do uszczelniania filarów, podłóg z ocieplaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% zaczopowanych komórek, posiada olbrzymią zwartość, niedużą przesiąkliwość i niesamowicie dużą niepodatność na ugniatanie. Idealnie sprawdzi się do izolowania konstelacji metalowych, rurociągów czy obiektów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko jest uzależnione od tego, który element domu będziemy zabezpieczać. Pianka z oczkami wymaga trochę mniej surowca, a ostatecznie można liczyć na to, że – jest szczególnie efektywna. Wskaźnik izolacji jest troszkę gorszy, ale pomimo to zapewnia dobrą temperaturę w domu oraz jest idealną barierą dla dźwięku. Jeśli pragniemy ocieplić poddasze, wtedy możemy się na nią zdecydować. Trzeba też mieć na uwadze, iż trzeba wówczas zadbać o wymuszony ruch powietrza, żeby nie kondensowała się para wodna oraz nie rozwinęła się pleśń. Mówiąc w skrócie trzeba kierować się zasadą kompromisu między ceną, strefą, w jakiej pianka zostanie zagospodarowana i oporem cieplnym. Na poddaszu pianka izolacyjna musi posiadać przynajmniej 10 cm (z zalepionymi komórkami) czy 20 cm (z otwartymi komórkami), by wypełniała swoje zadanie.

Pozytywne strony pianki otwartokomórkowej: niewiarygodnie skuteczna izolacja w ciągu zimy, znakomite ochładzanie w słonecznych miesiącach, wyciszanie dźwięków, „oddychanie” zapobiegające skupianiu się oparów albo wilgoci, dobra cena, ekonomiczność, skuteczność i bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Zalety pianki zamkniętokomórkowej: bardzo doskonała oporność na negatywne warunki atmosferyczne, nieistnienie mostków termicznych (znakomita nieprzenikliwość), materiał niepodatny na oddziaływanie ognia, nie obciążający konstrukcji, nieznaczny wskaźnik przewodzenia energii cieplnej, korzystna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka poliuretanowa – sprawdzi się w obszarze, w którym odmienne techniki poniosą porażkę

Dachy, jakie posiadają zagmatwane profile, niesamowicie ciężko jest ocieplić tradycyjnymi drogami. Wyglądają one bez wątpienia fenomenalnie, jednakże dla brygady budowlanej stanowią olbrzymie wyzwanie. Jeżeli decydujemy się na zabezpieczenie poddasza, trzeba w zastępstwie wełny mineralnej, zdecydować się właśnie na piankę poliuretanową (koniecznie otwartokomórkową). To niesłychanie opłacalna technologia uszczelniania oraz izolowania przestrzeni o asymetrycznych układach, mianowicie z klinami na płaszczyznach połączeń belek. Dach musimy obowiązkowo zawczasu zregenerować, by uszczelnianie pianką miało jakikolwiek sens. Piankę mamy możliwość aplikować bezpośrednio na blachę albo dachówkę. Blacha wcale nie może mieć rdzy, natomiast wszelkie dachówki muszą być pełne. Zastosowanie izolacji pianką poliuretanową jest o wiele krótsze niż w przypadku pozostałych wyrobów, przykładowo wełny mineralnej. Właściwie nie musimy obawiać się również szybkiej degradacji, pylenia, emitowania oparów i niesłychanie wolnego schnięcia. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie skuteczna przez wiele lat, zaś my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co musimy zwrócić uwagę? Którakolwiek firma, jaka realizuje uszczelnianie pianką PUR powinna w miejscu dokonywania usługi posiadać wszelkie niezbędne druki, np. poprawne oznaczenie wyrobu czy kartę techniczną towaru. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną osłaniającą przede wszystkim drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Jednocześnie muszą mieć badania medyczne (i badania zezwalające na pracę na wysokości – jeżeli jest to potrzebne) oraz poświadczenie po odbytym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Jeśli zamierzasz wiedzieć więcej o piance poliuretanowej, wejdź w ów odsyłacz – ocieplenie poddasza Toruń

Strona używa cookies
Ok