Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która umożliwia minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wpływających na skuteczność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się w zakresie 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o budowę profili pasywnych okien, zwykle to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe czyszczenie i dość niski koszt. Żeby jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zwykle wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, aby były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze kierujemy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie wnętrza lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do niepasywnych okien, zyski wynikające z porządnej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane okna pasywne bardzo efektywnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Powinno się sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp czystego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Błędny montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, którymi będziemy tracić ciepło. To w poważnie zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok poprawnego montażu trzeba przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok