Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wpływających na efektywność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze efektywną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi w zakresie 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla większego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz dość niski koszt. By jednak okna PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz aplikacja potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są z reguły wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, by stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z tego powodu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zwykle zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z montażem okien pasywnych będzie większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zainstalowane pasywne okna bardzo dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, a wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Należy ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie wstawione w prawidłowy sposób. Warto w tym celu rozważyć zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok