Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, z uwagi na wspaniałe parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych materiałów stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że ściśle przywiera i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Różnią się od siebie budową i właściwościami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się także w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można też umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, by przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą zapewniamy przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać to właściwie niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR uzasadnia odrębność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarto-komórkowa ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka szybko się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, z powodu czego nie spada na różnych materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności lub właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Co więcej kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć małą odporność na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Strona używa cookies
Ok