Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się używane, z uwagi na bardzo dobre właściwości termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką mocną stroną, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz formuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy przycinać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR można również zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, właściwie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, by przed natryskiem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby wykonać to zgodnie ze wskazaniami konieczne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR tłumaczy odrębność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu jest półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wodą. Co więcej otwartokomórkowa pianka ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu jest sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co potrzebna będzie specjalna ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc utrzymuje się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności ani właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Bardzo ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Pianka PUR

 

Strona używa cookies
Ok