Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wiekowe, domy posiadają swój urok i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że remont takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza rzecz do zweryfikowania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Strona używa cookies
Ok