kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zniszczała zbyt szybko. Żeby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale także najwyższej jakości surowców do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie tanich surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy znacznie ułatwia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast szeroka dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do swoich możliwości finansowych ze względu na znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Największą niekorzyść ma wpływ pogody. Ze względu na opady oraz przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, negatywnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać dużo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony w poprawny sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się trwały oraz by pełnił swoją rolę przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia obszernych przerw między nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a szpary zalać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. W ten sposób da się uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Powdstawową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz odporność na niszczenie oraz pogodę. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa oraz beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz wyglądem. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok