Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, nie tylko ze względu na bardzo dobre cechy termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy przycinać oraz układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz ogranicznie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, co sprawia, że nadają się do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest zwykle do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wnętrz. Doskonale sprawdzi się również w izolacji stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR można też umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, aby przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą metodą osiągamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk dobrze niezbędne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, przez co konieczna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Bardzo istotne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe

Strona używa cookies
Ok