Kupujemy pierwszy dom. O czym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 70 m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy mają własny charakter i klimatyczne pomieszczenia. , że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest kluczowa. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące sumy i w takim przypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zweryfikowania. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie należy żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas ważna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok