Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na temperaturę pomieszczeń, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur między pokojami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie wybierana do domu, z uwagi na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu oraz usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzacja w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, żeby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego urządzenia w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to specjaliści, ale również bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na koszt klimatyzatora w domu ma wpływ wiele czynników. To nie jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać również przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok